У Белграді протести проти конференції НАТО

Більшість сербів проти вступу у НАТО Копирайт изображения AFP
Image caption Більшість сербів проти вступу у НАТО

Через 12 років після бомбувань Сербії силами НАТО тут проходить конференція, одним із організаторів якої є альянс. На триденну зустріч, яка розпочалася у понеділок, приїхали представники майже 50 країн, щоб обговорити проблеми регіональної безпеки.

Багато сербів вважає, що ця конференція є кроком до набуття членства в організації, чого більшість громадян країни не хоче.

Ще перед початком зустрічі у центрі Белграда зібралось кілька сотень сербів, щоб висловити свою незгоду із планами вступу до військового альянсу. Вони розмахували сербськими прапорами, а на повітряних кульках та плакатах написали: "У НАТО - ніколи".

Уряд Сербії: співпрацю треба зміцнювати

Бомбування Сербії понад 10 років тому тривали 78 днів з метою змусити тодішнього президента Слободана Мілошевича вивести свої війська із Косово. Війська НАТО зруйнували будівлі та мости. Серби кажуть, що тоді загинуло дві тисячі цивільних громадян, і тому більшість людей ніколи не пробачать НАТО.

Згідно із опитуванями, більшість сербів проти членства в альянсі.

"Це просто соромно проводити конференцію НАТО у Белграді. 12 років після бомбувань, це вже занадто. Це не правильно і це не по-людськи, і саме тому я тут. НАТО - це просто інструмент у руках американців", - сказав один із учасників протесту у Белграді.

Сербський уряд наголошує на тому, що це не офіційний саміт НАТО, а зустріч, на якій присутні представники понад 50 країн - як члени НАТО, так і тих, хто не входить в альянс.

Сербський міністр оборони Драган Шутановац каже, що країна поки не вирішила, чи хоче бути членом альянсу. Водночас, він висловив переконання, що Сербія повинна зміцнювати співпрацю з НАТО, не зважаючи на минуле.

"З 1999 року є багато поганих спогадів, але я вважаю, що настав час розвивати партнерство. Ми повинні зближуватись із НАТО, і це стане потужним сигналом для всіх сербів. Звичайно, я розумію і знаю, що багато сербів із цим не погодяться", - наголосив пан Шутановац.

Але, як виглядає, антинатівська риторика впродовж тижня лише зростатиме: Серби - горда нація, яка важко забуває минуле. А ця зустріч лише посилює пристрасті.

Новини на цю ж тему