Протест в Афінах переріс у бійки

Акції протесту біля стін грецького парламенту вилилися у бійки. Тисячі греків у середу протестують проти нової програми зі скорочення витрат, яку запропонував уряд.

Копирайт изображения AP
Image caption Протестувальники незадоволені заходами жорсткої економії, які пропонує уряд

Учасники протесту кидали каміння в поліцейських, ті відповіли сльозогінним газом. Одна людина постраждала, близько 40 - затримали. Центр Афін майже повністю перекритий поліцією, туди вивели близько 1500 людей.

Одночасно із протестами у Греції проходить загальнонаціональний страйк.

Через це порушена робота транспорту (крім авіаційного), не виходять в ефір телевізійні та радіопрограми. Страйк оголосили профспілки, які також хочуть змусити уряд відмовитися від нової програми жорсткої економії.

Учасники антиурядових протестів з самого ранку оточили парламентську будівлю, щоби завадити депутатам взяти участь у засіданні, але поліція розблокувала дороги, що ведуть до парламенту.

Прем’єр-міністр Греції Георгіос Папандреу має переконати парламент ухвалити нову 5-річну програму підвищення податків та скорочення витрат, щоб і надалі отримувати допомогу Європейського Союзу та Міжнародного валютного фонду.

Той документ сподіваються ухвалити до кінця червня. Йдеться про заощадження в розмірі майже 10 мільярдів доларів. Уряд, зокрема, пропонує запровадити нові податки, підняти деякі з уже існуючих, а також скоротити частину людей, які працюють в державному секторі.

Напередодні, під час обговорення надання нової міжнародної кредитної допомоги Греції, рейтингова агенція Standard&Poor's заявила, що ця країна найменше заслуговує на кредити серед усіх держав світу.

Експерти агенції також понизили довгостроковий кредитний рейтинг Греції до найнижчого можливого – ССС – та дійшли висновку, що наступного року та країна має пережити дефолт. Детальніше тут.

Провал грецького уряду?

Копирайт изображения AP
Image caption Учасників протесту розганяли сльозогінним газом

Як передає Малкольм Брабант з Афін, зранку навколо будівлі парламенту зібралися протестувальники. Люди роблять на адресу політиків образливі жести та називають їх "злодіями".

"Нас би тут не було, якби політики також ішли на якісь жертви. Ми абсолютно розчаровані", - каже 60-річний пенсіонер Панайотіс Доуніс.

За словами кореспондента Бі-Бі-Сі ситуацію в Греції загострив вихід з правлячої соціалістичної партії депутата Георгіоса Ліаніса, який сказав, що більше не вірить в економічну політику уряду. Пан Ліаніс заявив, що уряд зазнав невдачі і приховує правду від людей.

Вчинок пана Ліаніса послабив провладну більшість у парламенті, тоді як ще один депутат-соціаліст заявив, що може проголосувати проти нової програми скорочення витрат та приватизації державної власності.

В одному з нещодавніх інтерв’ю грецький прем’єр порівняв становище у Греції зі становищем у країні, яка веде війну, і сказав, що має намір її виграти.

Втім, як каже кореспондент Бі-Бі-Сі, люди втрачають віру у свого лідера. Вперше за тривалий час за даними опитувань громадської думки соціалістична партія пропустила вперед опозиційних консерваторів.