МВФ підштовхує Україну брати кредит

Міжнародний валютний фонд підштовхує Україну до необхідності одержання чергового кредиту.

Копирайт изображения Reuters (audio)
Image caption Микола Азаров не хоче позичати в МВФ, хоча фонд доводить, що Україні гроші потрібні

Заступник директора Європейського управління МВФ Юха Кахонен заявив, що потреба Києва у грошах МВФ існує і збережеться наступного року.

"Можливо, впродовж якогось часу Україна й може обійтися без цих коштів, але потреби фінансування для України у 2012 році великі, тому я думаю, що потреба в цих грошах все ж таки буде", - сказав один із очільників МВФ.

Ця заява стала відповіддю на твердження прем’єр-міністра Миколи Азарова про те, що на сьогодні Україна не потребує грошей МВФ і одержання чергового траншу фонду варто відкласти.

Грошей – кури не клюють?

У той час, як приїзд місії МВФ в Україну відкладається, а її представники заявляють про гостру необхідність якнашвидше виконати умови меморандуму між урядом і фондом, прем'єр Микола Азаров доводить, що на сьогодні власних коштів на рахунках казначейства та Національного банку цілком достатньо.

"Зараз на казначейських рахунках у нас – 2 мільярди доларів і 35 мільярдів гривень. У нас немає ніякої необхідності у терміновому позичанні грошей у МВФ", - сказав Микола Азаров в ефірі однієї із телекомпаній. Прем'єр також твердить, що валютні резерви Національного банку України становлять 38 мільярдів доларів.

"Скажіть, навіщо ми маємо збільшувати ці резерви за рахунок кредитів?", - запитує Микола Азаров.

Однак, за оптимістичними економічніми показниками, які голова уряду називає наслідком ефективної діяльності нової влади, проглядаються і цілком політичні інтереси. Вимоги, що їх має виконати Україна щоб одержати кошти МВФ - пенсійна реформа і підвищення тарифів на газ і житлово-комунальні послуги для населення - здатні поглибити недовіру до влади, яка, за висновками соціологів, останнім часом помітно знизилася.

Загроза інфляції через підвищення тарифів

Кабінет Міністрів вже звернувся до МВФ із проханням відкласти розгляд питання про підвищення тарифів на газ для населення. Водночас, прем'єр каже, що меморандум із фондом передбачав передусім наведення порядку у сфері ЖКГ, оскільки у регіонах ці тарифи відрізняються подекуди у два-чотири рази і більше.

"Тому ми звернулися до МВФ із проханням відкласти розгляд цього рішення до часу, поки ми не приведемо все до ладу. Це абсолютно нормальне, реальне побажання", - сказав Микола Азаров в ефірі Першого національного каналу.

Копирайт изображения BBC World Service
Image caption МВФ впевнений, що кредити Україні потрібні

Хоча кількома днями раніше недоцільність підвищення тарифів голова уряду пояснював і іншими причинами.

"Підвищення цін на газ збільшить ціни на харчі, на тепло і гарячу воду. Адміністративне підвищення цін зіграє на інфляцію. Ми не можемо піти на це. Бо за такої ситуації до і так високого темпу інфляції – понад 5 відсотків за п'ять місяців цього року – ми б додали ще не менше 5-ти відсотків. Тому ми кажемо МВФ: ми не можемо піти на це», - заявляв Микола Азаров.

Однак якщо із збільшенням тарифів уряд ще якось може потягти, доводячи загрози збільшення інфляції, то з іншою вимогою фонду – про пенсійну реформу, здається, урядові дітися нема куди.

Парламент у найближчі дні має розглянути кілька законопроектів, які передбачатимуть вкрай непопулярні зміни до пенсійного законодавства. У темі реформи уряд і МВФ єдині: якщо зараз один працюючий українець годує одного пенсіонера, то вже через рік число пенсіонерів перевищить кількість працюючих, і саме це підштовхує до змін у пенсійному законодавстві.

Чи встигне уряд і парламентська більшість ухвалити нове законодавство до часу, коли пенсіонерів стане більше, є сумніви. Лідери більшості кажуть, що розгляд буде детальним і без поспіху. До парламентських канікул залишилося менше 10-ти пленарних засідань, тому, швидше за все, депутати можуть встигнути розглянути законопроекти лише у першому читанні.

Однак, віце-прем'єр-міністр Сергій Тігіпко заявив, що пенсійна реформа може бути ухвалена на поточній сесії Верховної Ради. І якщо так станеться, то вже у серпні МВФ може надати черговий транш кредиту у розмірі 3 мільярди доларів.

Влада перед вибором: ліберальні реформи чи монополізація

Поведінка уряду дала підстави для звинувачень у заграванні із виборцями, які можуть не пробачити на парламентських виборах 2012 року збільшення підвищення пенсійного віку і більші тарифи та ціни.

Директор Центр економічного розвитку Олександр Пасхавер в інтерв'ю Бі-Бі-Сі погоджується із тим, що уряд потрапив у скрутну політичну ситуацію, оскільки змушений озиратися на електорат.

"Микола Азаров обирає, що йому важливіше – гроші МВФ чи подальше існування влади. Ми бачимо, що він вибрав друге і доводить, що грошей достатньо. Хоча я думаю, що можна не вибирати, а робити головне – балансувати доходи і видатки" і здійснювати ліберальні реформи, - каже економіст.

Голова ради нацбанку Петро Порошенко впевнений, що відмовлятися від кредитів під 4 відсотки, які пропонує МВФ, - це "примітивна позиція". Він також нагадує, що український уряд погодився у спільному меморандумі із МВФ виконати умови, які тепер, фактично, пропонує скоригувати.

Водночас, Олександр Пасхавер каже, що більшою проблемою для влади є не політичні наслідки для партії влади у разі проведення непопулярних реформ.

"Рішучі реформи – це лібералізація країни. А за таких умов не повинно бути шляхів до збагачення. В Україні збагачення відбувається шляхом монополізації галузей народного господарства, і у цьому головний конфлікт інтересів. Якщо вимоги МВФ і реформи поєднати не складно, то поєднати монополізацію, створення монопольних ніш з лібералізацією – не можливо, бо це протилежні тенденції. І ось це для влади дуже велика проблема. Але, може, знайдуться серед них якісь мудрі люди, які скажуть: хлопці, давайте не будемо кілька років реалізовувати власні інтереси. Але це дуже складно, і я не знаю, як влада зможе цю проблему подолати", - каже Олександр Пасхавер.