Статуя посварила Грецію та Македонію

Греція критикує свого північного сусіда Македонію за зведення величезної статуї, схожої на Олександра Великого, у Скоп’є. Суперечці не заважає навіть те, що офіційно статую називають не монументом Олександру Великому, а "Воїном верхи".

Копирайт изображения Reuters
Image caption Монумент зберуть з частин найближчими днями

Обидві країни вважають ту історичну особистість "своєю". Ця суперечність ще більше загострила майже двадцятирічне протистояння довкола назви Македонія.

Як розповідає балканський кореспондент Бі-Бі-Сі Марк Лоуен, цей конфлікт стоїть на заваді вступу Македонії до Європейського Союзу та НАТО.

Суперечлива бронзова статуя заввишки сягне 22 метрів. Її частинами доправили до Скоп’є, а вже у столиці мають зібрати упродовж наступних кількох днів. Приблизна вартість статуї – понад 5 мільйонів євро.

Чий Македонський?

Щоби зрозуміти передісторію протистояння, каже Марк Лоуен, треба повернутися майже на дві з половиною тисячі років назад. Олександр Великий народився у місті Пелла в стародавній Македонії, зараз це північна провінція Греції, яка також називається "Македонія". Тому Афіни і наполягають, що Олександр є їхнім героєм.

Натомість колишня югославська республіка Македонія також заявляє про свої права на полководця, доводячи, що він є ланкою, що пов’язує стародавнє Македонське царство та сьогоднішню балканську країну.

Греки, у свою чергу, переконують, що немає жодної етнічної спадковості між еллінами та македонцями-слов’янами, тому і називають майбутню статую – провокацією. Афіни звинувачують сусідню країну у невиправданому зазіханні на власний історичний та культурний спадок і вимагають від Скоп’є змінити назву країни, щоб уникнути можливих територіальних зазіхань на грецьку провінцію Македонія.

Кореспондент Бі-Бі-Сі каже, що хоча це і здається дуже давньою суперечкою, вона має наслідки для сьогодення: Македонія хоче вступити до Європейського Союзу та НАТО, але Греція заблокувала поступ у тих напрямках, вважаючи, що її північна сусідка має змінити назву, бо слово "Македонія" належить Греції.

Цього разу Афіни також заявили, що ця нова статуя позначиться на євроатлантичних сподіваннях Скоп’є.