Китай - черговий стратегічний партнер України

Президент Китаю Ху Цзіньтао і Віктор Янукович у Києві Копирайт изображения AFP
Image caption За стратегічне партнерство і за швидкісну залізницю

Встановлення відносин стратегічного партнерства між Україною та Китаєм президент Віктор Янукович назвав головним підсумком державного візиту в Україну голови КНР Ху Цзіньтао.

"Без перебільшення, це знаменує історичний прорив в українсько-китайських взаєминах", - сказав Янукович, коментуючи підписання спільної декларації про стратегічне партнерство.

У документі зокрема визначені рамкові принципи подальших взаємин двох країн. Ідеться зокрема про взаємну підтримку державного суверенітету та територіальної цілісності, повагу шляху розвитку, обраного кожною з держав, взаємне незастосування сили чи загрози силою, економічного чи іншого тиску, активізацію міждержавного політичного діалогу на найвищому, високому та інших рівнях.

В інтерв‘ю агенції Сіньхуа Янукович назвав "плідну економічну співпрацю з Китаєм одним із визначальних чинників успішної модернізації національної економіки України".

Що стосується низки інших документів, підписаних під час візиту китайського лідера в Україну, то за орієнтовними підрахунками, вигода від них може становити понад 3,5 мільярда доларів.

Декларації і справи

Серед сфер, де вже співпраця почалася, Янукович назвав інфраструктурне будівництво, енергетику, інноваційний розвиток та високі технології. Попри високу оцінку сучасного стану україно-китайської співпраці, Янукович та Ху Цзіньтао визнали, що в попередні роки ці країни змарнували багато часу і можливостей.

"Результатом наших переговорів стали домовленості щодо наповнення україно-китайських відносин стратегічного партнерства конкретним змістом", – сказав Янукович, назвавши, зокрема, проекти з будівництва шахти у селі Тяглів Львівської області, а також заснування спільного індустріального парку інновацій, створення українсько-китайського Інституту зварювання імені Патона.

Важкі 15 кілометрів

Закликавши китайські банки до прямого інвестування коштів в українську економіку, Янукович назвав "найактуальнішою сьогодні" у тій галузі реалізацію пілотного проекту спорудження швидкісної залізниці між аеропортом "Бориспіль" та Києвом. Він, за словами Януковича, має бути реалізований у встановлені терміни та на найвищому якісному рівні".

Розмови про спорудження 15-ти кілометрів швидкісної залізниці від столиці України до головного аеропорту України ведуться вже не перший рік. Однак уряд Миколи Азарова досі не дав однозначної відповіді про долю залізничного сполучення, яке планувалося відкрити до Євро-2012. Оглядачі ж кажуть, що на перешкоді того проекту стояли наполягання китайської сторони на тому, аби Україна дала державні гарантії повернення можливих двох мільярдів доларів кредиту.

Трубний внесок у ціну газу

Транспортне питання, але у більш масштабному вимірі, на думку Януковича, може активізувати співпрацю у трикутнику Україна-Росія-Китай. Одним із реальних проектів він вважає створення залізничного сполучення між цими трьома країнами, аби швидше доправляти товари.

"Знаючи про плани реалізації проекту Росії та Китаю щодо спорудження газопроводу для транспортування російського газу в Китай, Україна могла б забезпечити поставки відповідної трубної продукції, компресорного обладнання під цей проект, а також, можливо, взяти участь у проекті за потреби", - сказав Віктор Янукович.

ВАТ "Газпром" обіцяє вже на початку липня розпочати черговий раунд непростих переговорів з Китаєм щодо постачання газу і зокрема ціни на нього. Оглядачі зауважують, що реалізація російсько-китайського газового проекту може бути використана Газпромом для упокорення України та інших європейських країн, що намагаються домогтися подешевшання російського газу.

"Якщо Європі не подобаються ціни на російський газ, то Газпром постачатиме його в Азію", - заявив нещодавно голова компанії Алєксєй Міллєр.

Візит президента КНР до України відбувається 9 місяців по тому, як Китай відвідав український президент Віктор Янукович. Тоді за підсумками візиту пан Янукович заявив, що загальна сума контрактів, підписаних у Пекіні, складе до 4-х мільярдів доларів.

Новини на цю ж тему