МАГАТЕ шукає, як не допустити нової Фукусіми

Агентство ООН з атомної енергії (МАГАТЕ) проводить конференцію, на якій розглядає шляхи посилення безпеки світових АЕС після катастрофи на японській Фукусімі.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Фукусіма примусила світ переглянути ядерну безпеку. МАГАТЕ в звіті високо оцінює операцію з ліквідації наслідків аварії, але критикує недостатню готовність

На міжнародну конференцію у штаб-квартирі МАГАТЕ у Відні зібралися офіційні представники зі 150 країн.

Учасники зустрічі заслухають доповідь про кроки, вжиті у Японії для ліквідації наслідків аварії на АЕС "Фукусіма-1", але щодо того, чи варто запроваджувати міжнародне регулювання атомної енергетики, між делегаціями виникли розбіжності.

За словами кореспондентки Бі-Бі-Сі у Відні Бетані Белл, частина країн-членів МАГАТЕ наполягають на тому, що заходи безпеки на атомних реакторах мають визначатися окремими країнами.

Інші наполягають, щоби рекомендації МАГАТЕ щодо заходів безпеки на АЕС стали обов'язковими до виконання, згідно з міжнародним правом. Зараз МАГАТЕ пропонує лише норми заходів безпеки і рекомендації.

Без прецедентів

Катастрофа на японській АЕС у Фукусімі поширила у цілому світі стурбованість безпекою АЕС і поставила під сумнів майбутнє ядерної енергетики в багатьох країнах.

Системи охолодження реакторів були виведені з ладу землетрусом і цунамі 11 березня. Попри спроби рятувальників аварійно охолодити реактори, в трьох із них розплавилися стрижні з ядерним паливом.

Хоча після аварії минуло понад три місяці, витік радіації з аварійних реакторів Фукусіми не припиняється.

Німеччина після катастрофи у Японії вирішила закрити всі свої атомні реактори до 2022 року, а на референдумі в Італії громадяни тієї країни висловилися проти намірів уряду відновити атомну енергетику.

У понеділок під час конференції МАГАТЕ оприлюднить свої висновки про аварію на японській АЕС.

Згідно з першими витоками зі звіту МАГАТЕ, агенція ООН дійшла висновку, що Японія не виконала всіх належних процедур: частину заходів безпеки не виконали і не впровадили належних процедур з огляду на постійну небезпеку цунамі.

Але звіт МАГАТЕ також дає високу оцінку небезпечній і напруженій роботі з ліквідації наслідків аварії.

"Оператори постали перед катастрофічним і безпрецедентним сценарієм аварії, коли не було електропостачання, контролю над реактором чи приладів", - сказано в звіті МАГАТЕ обсягом 160 сторінок.

Від часу подвійного стихійного лиха, що спричинило катастрофу на "Фукусімі-1", спроби охолодити реактори призвели до накопичення 110 тисяч тонн зараженої радіацією води.

Цієї води достатньо для того, щоб заповнити 40 олімпійських басейнів. Щодня вона поповнюється ще на 500 тонн.

Катастрофа в Японії сталася незадовго до 25-річчя катастрофи на Чорнобильській АЕС 1986, яку вважають найгіршою техногенною катастрофою в історії людства.