Львів готується до провокацій 22 червня

Львівська влада після травневих подій, коли відбулися зіткнення між проросійськими і праворадикальними силами у зв’язку з відзначенням Дня перемоги, намагається заборонити акції 22 червня – в річницю нападу нацистської Німеччини на Радянський Союз 1941 року.

Копирайт изображения AFP
Image caption У Львові не всі будуть раді проросійським агітаторам: 10000 львів'ян вийшли на демонстрацію протесту 29 травня

Львівська міська рада подала відповідний позов до суду.

Мер міста Андрій Садовий попередив, що "різні організації намагаються влаштувати провокації. Якщо ми побачимо, що заходи можуть загрожувати безпеці, ми звертаємося до суду. Аби заборонити їх проведення".

Хто хоче видовищ у Львові?

Ще раніше дві маловідомі одеські організації - "Євреї проти Гурвіца" і "Євреї проти антисемітизму" – заявили про намір провести антифашистський мітинг у Львові.

Відповідальний секретар організації "Євреї проти антисемітизму" Олександр Єременко сказав Бі-Бі-Сі, що метою заходів є вшанування пам'яті жертв геноциду, голокосту, а також звернення уваги влади на те, що нинішні політичні явища в країні є, за його словами, "продовженням війни" не воєнними, а гуманітарними методами.

Пан Єременко також твердить, що акції пройдуть навіть усупереч судовій забороні.

Разом із тим він не гарантує, що вдасться уникнути повторення сутичок 9 травня, закидаючи, що винуватцями травневих зіткнень була агресія з боку "шовіністичних сил".

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

Читати про події у Львові 9 травня

Пан Єременко не пояснив, чому базована в Одесі організація прагне провести акцію не в тому місті, а у Львові, де більшість населення не поділяє радянських історичних оцінок перебігу Другої світової війни, а відтак приїзд одеських активістів автоматично сприйматиметься львів'янами як спроба провокації.

Тим часом Євразійський єврейський конгрес назвав ініціативу одеських організацій спланованою антиукраїнською провокацією. Конгрес каже, що ці об'єднання не мають нічого спільного з єврейством і є політичною технологією проросійських антиукраїнських сил.

Вибухові гасла - нова спроба розколу

Головний редактор журналу "Ї", львівський політолог Тарас Возняк сказав Бі-Бі-Сі, що "Росія 9 травня шукала певні бонуси для себе. Певна непоступливість Віктора Януковича спонукає Москву діяти в обхід нього, щоб показати, хто є господарем на цій території. З іншого боку, якщо український народ буде поступливий, то ним легше маніпулювати".

Водночас, на думку політолога, після 9 травня різні політичні сили підрахували – що вони втратили, і що здобули- і дещо охолонули.

Пан Возняк каже, що коли 9 травня розколювали Україну по лінії схід – захід, то цього разу намагаються розколоти по лінії антисемітизму, зіштовхнути з єврейським світом.

Політолог вважає, що громадськість Львова об’єдналася в комітет з наголосом на демократичні організації, політичні партії і особистостей. Разом із тим він не прогнозує, як діятиме міліція:"Це люди невільні. Вони слухають вказівки."

Para Bellum...

Як повідомили у Львівській обласній адміністрації, у місті 22 червня діятиме штаб для координації спільних заходів влади і громадських організацій.

Речник львівської міліції Денис Харчук сказав Бі-Бі-Сі, що скоріш за все, 22 червня пройдуть лише офіційні заходи в рамках Дня жалоби.

За його словами, заявки на проведення акцій подали близько 10 організацій, в тому числі і львівське об'єднання "Сокіл".

За словами речника, міліції буде достатньо, і якщо буде заборона суду на проведення заходів, діятиме виконавча служба.

Члени Всеукраїнського об’єднання "Свобода" 22 червня вийдуть на вулиці міста з плакатами про злочини НКВС. Львівські комуністи підуть на меморіальні кладовища і могили.