МВФ занепокоєний ситуацією в Іспанії

Незважаючи на низку антикризових заходів, "суттєві" ризики все ще залишаються актуальними для іспанської економіки, вважають у Міжнародному валютному фонді.

Копирайт изображения Reuters
Image caption В Іспанії також відбуваються протести проти антикризової політики уряду, але іспанцям поки що вдавалося долати фінансову кризу самотужки

Експерти фонду радять іспанському урядові і надалі працювати над скороченням бюджетних видатків, серед яких скорочення пенсій для державних службовців, а також активізувати зусилля, спрямовані на реформування ринку праці.

На відміну від інших країн єврозони, таких, як Греція чи Португалія, що отримали суттєву зовнішню фінансову допомогу для подолання фінансової кризи, Іспанії поки що вдавалося самотужки долати складну економічну ситуацію. Проте, як вважають у МВФ, подальші проблеми у єврозоні можуть створити додатковий тиск на державні та банківські борги Іспанії, а також підвищить вартість зовнішніх кредитів для цієї країни.

Крім того, у МВФ звертають увагу на те, що нинішній рівень безробіття в Іспанії - 21% - є найвищим у Європі. Експерти фонду називають цей рівень "неприпустимо високим". Аби подолати безробіття та інші проблеми на ринку праці іспанський уряд вже понад рік намагається запровадити законодавчі зміни, покликані лібералізувати ринок праці. Раніше законодавство Іспанії передбачало надзвичайно складний процес звільнення працівника, а відтак, іспанські компанії дуже неохоче набирали нових працівників.

Не все так добре у "європейському домі"

Згідно із нещодавно оприлюдненими даними Євростату, розрив у рівні розвитку країн Європи десятикратний - наприклад, рівний ВВП на душу населення у Люксембурзі на 180% перевищує середній показник європейських країн. Утім, автори дослідження звертають увагу на те, що населення Люксембургу складає лише 500 тисяч осіб, тоді як у цій країні працюють громадяни інших країн, збільшуючи ВВП держави. Найнижчий показник ВВП на душу населення в Албанії, яка претендує на членство у ЄС, складає лише третину від середньоєвропейського показника.

За Люксембургом у першій трійці найбагатших країн Європи - Норвегія (ВВП на душу населення на 80% більше середньоєвропейського рівня) та Швейцарія (ВВП на душу населення на 46% більше середньоєвропейського рівня). Проте обидві ці країни не входять до зони євро. Якщо ж говорити про найбагатшу (за показником ВВП на душу населення) країну Європи, де користуються євро, то це є Нідерланди.

Відповідні показники Італії та Іспанії збігаються із середнім європейським рівнем. На чверть краще за середній по Європі рівень живуть у Данії, Швеції, Ірландії та Австрії, на 10-20% краще від середньоєвропейського - у Британії, Бельгії, Німеччині та Фінляндії.

Громадяни Греції, Словенії, Португалії та Чехії живуть на 10-20% бідніше за середньоєвропейський рівень. Найбіднішими серед країн Європи є "нові і найновіші члени ЄС" - Словаччина, Польща, Угорщина, Румунія, Болгарія та балтійські республіки. При цьому Естонія за доходами на душу населення має кращі показники, ніж Польща та Угорщина, які мають довший "стаж" у ЄС.

Крім того, за даними Євростату, доходи на душу населення у Хорватії та Туреччині, які тільки претендують на членство у ЄС, є вищими, аніж у таких членів ЄС, як Латвія, Литва, Румунія та Болгарія.