Україна продасть зброю Йорданії

У середу розпочинається перший офіційний візит в Україну короля Йорданії Абдалли II. В рамках візиту, зокрема, планується підписати угоду між міністерствами оборони двох країн про військову співпрацю.

Копирайт изображения reuter
Image caption Король Йорданії Абдалла II

Експерти нагадують, що Амман є давнім партнером Києва у постачанні озброєнь. Ще раніше харківський завод Малишева отримав замовлення на виробництво до 200 башне-артилерійських установок БАУ-23.

Ця система призначена для ведення вогню як по наземних, так і повітряних цілях.

В інтерв'ю Бі-Бі-Сі директор Центру досліджень армії, конверсії і роззброєння Валентин Бадрак сказав, що Йорданія, як і інші країни Близького Сходу, північної і тропічної Африки, зацікавлена у модернізованих Україною радянських військових системах.

"Це створення високоточних засобів ураження, дизельні двигуни для БТР, танкі для використання у спекотних країнах, вдосконалені бойові модулі, системи бронезахисту. В майбутньому Йорданію, безумовно, зацікавлять вдосконалені українські радари. Є нова версія Кольчуг",- каже аналітик.

Водночас, як стверджують експерти, контракти з Йорданією навряд чи помітно поліпшать становище України на світовому ринку озброєнь. Ці угоди не можна порівняти, приміром, з контрактом на поставку 320 сучасних танків Пакистану.

"Ємність йорданського ринку невелика. Гіпотетично він даватиме щорічно до 100 мільйонів доларів прибутку. Це можливість позбутися застарілої техніки, яка модернізується, а також не забороненого реекспорту в треті країни",- твердить експерт.

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

На думку аналітиків, сказати, що це врятує Україну на ринку озброєнь не можна. Вони вважають, що українською традицією є за рахунок великої кількості невеликих контрактів бути на рівні і входити до 10 найбільших експортерів, інколи виконуючи масштабні проекти, такі, як іракський, індійський, таїландський.

Але, як каже Валентин Бадрак, Україна дуже суттєво поступається за технологією лідерам світового збройового виробництва.

Навесні цього року в Йорданії відбулися зіткнення між представниками ісламістської опозиції і проурядовими силами. Були загиблі і десятки поранених.

Чи вправі Україна постачати озброєння державі, в якій склалася конфліктна ситуація? Військові спеціалісти кажуть, що коли немає формальної заборони і санкцій ООН, то кожна держава може це робити. За їхніми твердженнями, це роблять США, Франція, Німеччина, Чехія, Болгарія, Велика Британія.

Експерти також нагадують сумний досвід України в Лівії ще до санкцій ООН, коли Київ стримував амбіції стосовно просування своєї військової продукції і систем. А потім виявилося, що західні країни там вже попрацювали.