Китай вбачає партнерів у лівійських повстанцях

Міністр закордонних справ Китаю назвав Національну перехідну раду Лівії, сформовану повстанцями, "важливим партнером у діалозі", який перетворився на впливову політичну силу.

Копирайт изображения AFP
Image caption Махмуд Джибріл фактично є міністром закордонних справ в опозиційному уряді Лівії, сформованому повстанцями

Ця заява пролунала після перемовин із представником Ради Махмудом Джибрілем, який перебуває у Пекіні.

Китай уникає відвертої підтримки якоїсь зі сторін конфлікту в Лівії, намагаючись контактувати з обома та заохочувати їх до політичного врегулювання.

У березні, коли Рада Безпеки ООН ухвалювала резолюцію про створення вільної від польотів зони над Лівією, Пекін утримався, але і не скористався своїм "правом вето". Натомість, коли сили НАТО почали завдавати авіаудари по військових об’єктах прихильників полковника Каддафі, Пекін засудив їх та закликав до припинення вогню.

На початку цього місяця Китай відвідав міністр закордонних справ Лівії. У Пекіні називають це частиною зусиль, спрямованих на врегулювання конфлікту.

Близько половини сирої нафти, яку Китай імпортує, торік надійшло з Близького Сходу та Північної Африки. Крім того, китайські компанії мають значні бізнесові інтереси в регіоні.

Конфлікт у Лівії триває вже кілька місяців, але ані повстанці, ані проурядові сили не мають достатньо потуги, щоби перемогти. У тій країні склалася критична гуманітарна ситуація.

Міністр закордонних справ Італії Франко Фраттіні закликав негайно створити умови для доправлення у Лівію гуманітарної допомоги.

Він також сказав, що НАТО має надати більше подробиць своїх повітряних операцій та того, що він назвав "драматичними помилками". Минулого тижня лівійська влада заявила про те, що семеро людей були вбиті під час авіаудару НАТО.

Новини на цю ж тему