Королева написала українцям

Британська королева Єлизавета ІІ відповіла на звернення громадян України щодо скасування ефірного мовлення Бі-Бі-Сі українською мовою.

Копирайт изображения Getty
Image caption Королева Єлизавета ІІ знає про українську проблему

Старша відповідальна за листування королеви Соня Бонічі написала, що Її Величність уважно вивчила прохання продовжити мовлення Бі-Бі-Сі українською мовою, але "це не та справа, куди може персонально втрутитися королева. Її Величність діє за порадами своїх міністрів, і тому мені було наказано переслати вашого листа члену парламенту високодостойному Джеремі Ханту, державному секретарю по культурі, олімпійським іграм, медіа та спорту, щоб він знав про ваше звернення до Королеви і міг розглянути ваші аргументи".

За затримку з відповіддю на лист з України, одержаний ще 29 березня, королева попросила вибачення і пояснила ту затримку великим обсягом кореспонденції останнім часом.

Звернення, ініційоване активістами громадської організації Альянс Майдан у лютому, коли стало відомо про рішення британського уряду скоротити через брак коштів бюджетні витрати, підписали в інтернеті 437 людей, які назвали "величезною втратою для України" те, що Бі-Бі-Сі припинила мовити українською. Особливо небезпечно, що це, за оцінкою ініціаторів звернення, сталося у важкий для України час.

"В Україні під гаслом "заощадження бюджетних коштів", "подолання економічної кризи" масово закриваються школи з українською мовою навчання. В Україні нечуваними раніше темпами відбувається деукраїнізація медійного, освітянського, наукового простору. По суті, відбувається етно-культурний ґеноцид європейської нації - українців. Ваша Величносте! Проявіть Вашу людяність до українців! Бо далі нам, українцям, буде Голодомор. А тим, хто промовчав, - довічний сором", - сказано у зверненні українців до Британської Королеви.

Я запитала у Наталки Зубар із адмінгрупи сайту Майдан, чи, пишучи листа британській королеві, його ініціатори і справді сподівалися на якісь реальні дії у відповідь?

Наталка Зубар: Безумовно, ми сподівался на увагу до цього питання.

Бі-Бі-Сі: Ви не вважаєте себе романтиками після багатьох років спілкування з українськими чиновниками, які, як багато хто нарікає, у кращому випадку пишуть відписки, у гіршому – не відповідають взагалі.

Наталка Зубар: Нам (Майдану) відповідають завжди. І саме тому, що в нас є досвід (причому позитивний досвід) спілкування з українськими чиновниками, ми й сподівалися, що результат звернення до королеви буде принаймні не гіршим.

Бі-Бі-Сі: А чи є щось таке, що здивувало чи вразило вас у листі від королеви?

Наталка Зубар: По-перше, що це не була просто ввічлива відписка на задану тему. Пишучи листа та збираючи підписи, ми знали, що сама королева формально не буде займатися цією справою – вона не має повноважень, аби наказати, щоб відкрити чи закрити ефір Бі-Бі-Сі. Ми сподівалися, що буде відповідь формально-протокольна, типу "так, ми ознайомилися з вашою справою, але це не наша компетенція". Але королева, підкресливши, що не може персонально втрутитися у вирішення цього питання, фактично переслала нашого листа посадовій особі, яка має повноваження опікуватися цією темою. От саме і вразило те, що фактично (якщо ми правильно розуміємо дипломатичний протокол), королева вирішила нам допомогти.

Бі-Бі-Сі: Але у межах своїх повноважень… Це свідчить про правову культуру королеви?

Наталка Зубар: Так, і це дуже важливо для громадян, бо в Україні президент, наприклад, не маючи відповідних повноважень, втручається, куди йому не дозволяє Конституція. Наприклад, обіцяє дати вказівку Генпрокурору…

Бі-Бі-Сі: Під зверненням до королеви підписалося 437 людей. Чи ця кількість адекватна важливості піднятої у листі проблеми?

Наталка Зубар: Ми вважаємо, що підписів замало. Звісно, нам хотілося б, аби підписалося більше людей. Але у цьому випадку дуже важливо, що для англійців, які розуміють рівень цієї проблеми, і підписи менше, ніж півтисячі людей, - це теж голос громадськості.

Бі-Бі-Сі: Чому, на вашу думку, було мало підписів?

Наталка Зубар: Люди не вірять, що можна щось зробити. Передусім вони не вірять, що можна чогось домогтися в Україні і переносять цей досвід і на решту світу. Правди, мовляв, немає ніде. А нас на написання листа королеві надихнув приклад індусів, які захищали Бі-Бі-Сі на мові хінді. Там також планували частково скоротити мовлення, але завдяки протестам громадських організацій та листам слухачів їхню присутність в ефірі вдалося зберегти.