Справу проти Мельниченка згадали через 6 років

Печерський суд Києва визнав незаконним закриття кримінальної справи проти екс-майора Державної охорони Миколи Мельниченка у 2005 році. Відповідну постанову суд направив до генпрокуратури для відновлення досудового слідства.

Image caption Закриту 6 років тому справу вирішили поновити лише зараз, після відкриття справи проти Леоніда Кучми

За матеріалами попередніх справ Миколу Мельниченка звинувачували, зокрема, у перевищенні службових повноважень та розголошенні державної таємниці. Йдеться про так звані "плівки Мельниченка", записані у кабінеті тодішнього президента України Леоніда Кучми. Нині вони є речовим доказом у справі, порушеній проти екс-президента.

Справу проти Мельниченка закрили, бо його дії пояснили "крайньою необхідністю", хоча адвокати Леоніда Кучми доводять, що екс-майор мав можливість звернутися до правоохоронних органів.

Сам Микола Мельниченко наполягає, що не мав жодної іншої можливості зупинити діяльність, як він каже, "злочинного угруповання", а нинішнє рішення Печерського суду називає спрямованим на те, щоби унеможливити використання плівок у суді.

Крім того, він заявляє, що має "достовірні дані" про те, що начебто родина Кучми заплатила за відновлення кримінальної справи проти нього. Микола Мельниченко навіть назвав "ціну" - 25 мільйонів доларів.

Генерал СБУ: Де у світі так робиться?

Про те, що в діяльності Миколи Мельниченка можуть бути ознаки розголошення державної таємниці не раз заявляли колишні співробітники Служби безпеки України. Причому йдеться не лише про інформацію, яка стосується справи Георгія Гонгадзе, у причетності до вбивства якого зараз звинувачують Леоніда Кучму, але й про інші дані, які були зафіксовані на плівках, зроблених Миколою Мельниченком.

Так, екс-заступник голови СБУ Олександр Скіпальський в інтерв’ю Бі-Бі-Сі наголосив, що оскільки плівки були визнані справжніми, то необхідно достеменно встановити, за яких умов їх записали.

"Важливо розібрати все абсолютно, крок за кроком. … Починати треба з Мельниченка, щоби з’ясувати, як велося прослуховування. Бо ви ж знаєте, що багато хто сміється, згадуючи цей диктофон копієчний під диваном. Потім – хто стояв, хто допомагав Мельниченку вивозити ці матеріали", - сказав Олександр Скіпальський.

Колишній заступник голови СБУ також звертає увагу на те, що в кабінеті президента лунали розмови, які були таємними і стосувалися національної безпеки України, і "він як майор, як людина, яка має вищу форму допуску, розумів, яку шкоду він завдасть тим, що ці матеріали взагалі будуть ходити по руках".

Пан Скіпальский також назвав "формальним" і порушення, і закриття справи проти Мельниченка: "Ну, уявіть собі, що людину, проти якої порушують кримінальну справу, навіть не допитують. Де у світі так робиться?"

Разом із тим виникають питання стосовно часу, коли вирішили повернутися до тієї кримінальної справи.

Справа була закрита у 2005, і, попри заклики до її відновлення, це вдалося зробити лише через 6 років, причому лише через кілька місяців після порушення кримінальної справи проти другого президента України.

Новини на цю ж тему