Чи піде Україна на поступки Росії?

Владім Путін їде до Криму Копирайт изображения Getty
Image caption Владімір Путін обговорюватиме в Криму поступки Україні

Російський прем'єр Владімір Путін прибуде цими вихідними з робочим візитом до Криму, де зустрінеться президент Янукович.

Як сказали Бі-Бі-Сі в російському посольстві у Києві, що в Криму наразі працюють передові групи експертів. Передбачаються переговори з Віктором Януковичем.

Як сказали у посольстві, під час "планового" візиту відбудеться "нормальний" діалог, під час якого обговорюватимуться різні аспекти двосторонніх взаємин, нагадавши, що програма і коло питань уточнюється.

Експерти стверджують, що нинішній візит не в останню чергу пов'язаний із певними проблемами, які виникли у російсько-українських відносинах, зокрема, суперечками між "Газпромом" і "Нафтогаз Україна".

Як пише у своєму блозі на "Українській правді" директор Інституту світової політики Олена Гетьманчук, "українці вже дозріли, щоб запропонувати якийсь адекватний обмін за газову знижку", нагадуючи, що Москва запропонувала або злиття української нафтогазової компанії з російським газовим монополістом, або приєднання до Митного союзу – Білорусі, Казахстану і Росії.

І перший і другий варіант, кажуть аналітики, не вигідний Україні. Переконуючи, що, зокрема, злиття двох компаній не станеться, а відбудеться поглинання Нафтогазу російським Газпромом, який контролюватиме переважну більшість акцій нового можливого консорціуму.

Чимало експертів каже, що поступкою з боку України буде вже те, що Київ торгуватиметься за знижки, а не наполягатиме на зміні формули ціни на газ.

Заступник директора Центру Разумкова, екс-заступник міністра закордонних справ Валерій Чалий сказав Бі-Бі-Сі, що позиція влади щодо знижок є хибною.

"Україна не змінює по-суті дискримінаційну формулу визначення ціни. Водночас сама знижка є досить уявною. Це фактично борг, який зараховується на рахунках в Україні. Минулого року він склав 3 мільярди доларів. Він щорічно накопичується перед Росією.І погашатися почне з 2019 року, як оплата за перебування Чорноморського флоту",-каже міжнародний аналітик.

На думку пана Чалого, політика знижок - є політикою обміну стратегічних інтересів України на тактичні поступки в економічній і енергетичній сферах.

Ще однією можливою темою розмови в Криму, як вважають експерти, може стати ситуація із суперечкою між екс-прем'єром Юлією Тимошенко і російським Міністерством оборони.

Напередодні у ЗМІ був опублікований лист російського оборонного міністра Анатолія Сердюкова до українського прем'єра Миколи Азарова з проханням погасити борг корпорації "Єдині енергетичні системи України" у сумі 405 мільйонів доларів. В середині 90-років корпорацію очолювала Юлія Тимошенко.

Екс-прем'єр назвала появу листа політичною провокацією, кажучи, що Україна не має фінансових зобов'язань за боргами ЄЕСУ.

Представники БЮТ припускають, що цей лист є або фальшивкою, або написаний на прохання української влади. Ще раніше прем'єр Азаров заявив, що Тимошенко підписала у 2009 році газовий контракт в обмін на списання боргів ЄЕСУ.