Вчені: звичайні ліки підвищують ризик смерті

Ліки, які використовують для лікування найтиповіших хвороб, підвищують ризик старечого слабоумства та смерті у літніх пацієнтів.

Image caption Ризики підвищують звичайні ліки, які вживають для лікування найтиповіших недуг

Дослідники Університету Східної Англії дослідили більш, ніж 13 тисяч людей, старших 65 років.

Майже половина з них приймала ліки з групи антихолінергічних препаратів, що їх використовують для лікування, зокрема, астми, циститу, депресії та епілепсії.

Ті з пацієнтів, хто вживає найбільші дози цих ліків, мають підвищений ризик погіршення розумової діяльності та смерті. При цьому, найсильніший ефект у тих пацієнтів, які пройшли кілька курсів лікування.

Британські вчені вивчали ліки, які можуть впливати на речовину в мозку, що відповідає за передачу інформації від однієї нервової клітини до іншої.

Медики: не припиняйте лікуватися

Експерти закликають пацієнтів не панікувати і не припиняти лікування. Адже дослідження не виявило чіткого причинно-наслідкового зв’язку між препаратами та смертю і слабоумством. Як каже кореспондент Бі-Бі-Сі з наукових питань, йдеться радше про можливий вплив ліків.

Доктор Кріс Фокс, який очолював дослідницьку групу, радить медикам ретельніше і частіше переглядати медикаменти, які вживають старші пацієнти.

"І, де це можливо, варто уникати призначення одразу кількох ліків з антихолінергічним ефектом", - сказав дослідник.

Клер Герада з Royal College of General Practitioners каже, що результати дослідження є важливими, але не слід занадто непокоїтися.

"По-перше, не треба занадто перейматися, по-друге, треба обговорити це з Вашим лікарем та фармацевтом, а по-третє, не припиняйте вживати Ваші ліки без консультації з лікарем", - каже доктор Герада.

Серед недоліків нинішнього дослідження називають те, що воно базується на даних, зібраних два десятиліття тому, тож експерти рекомендують зібрати новіші дані.

Втім, фармацевт Ян Мейдмент каже, що нинішня ситуація може виявитися ще гіршою.