Посол: писана чи неписана Конституція, аби діяла

Володимир Хандогій
Image caption Володимир Хандогій: Конституція як формат суспільного життя у Британії є

Посол України у Сполученому Королівстві Великої Британії та Північної Ірландії Володимир Хандогій сказав, що українську Конституцію, 15-ту річницю якої відзначають 28 червня, потрібно вдосконалювати.

В інтерв'ю Українській службі Бі-Бі-Сі пан Хандогій сказав, що ті зміни, які запропонує робоча група, ініційована президентом України, "будуть предметом обговорення й аналізу міжнародних структур. Я думаю, що їхні зауваження та позиція будуть розглянуті і там, де це можливо, враховані".

На минулі вихідні у приміщенні українського посольства у Британії на відзнаку Дня Конституції відбулось урочисте прийняття, куди запросили випускників лондонської суботньої школи українознавства, яким також виповнилось 15 років.

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

Ровесникам Конституції пояснили її важливість та деякі положення.

Першу Конституцію незалежної України ухвалили 28 червня 1996 року, але багато аналітиків твердять, що той процес був надто поспішним, і тому зараз стосовно деяких положень виникають суперечки.

"Сьогоднішня Конституція отримала позитивну оцінку європейських відповідних структур, але це не означає, що там усе є ідеально. Гадаю, що є необхідність продовження роботи над подальшим вдосконаленням Конституції. Цей процес триватиме".

Практично всі політичні сили в Україні наголошують, що внесення змін до Конституції є необхідним задля досягнення політичної стабільності в країні.

Велика Британія не має написаної Конституції, але британська модель конституційної монархії багатьма оцінюється як дієва. Посол Володимир Хандогій наголосив, що міжнародна практика свідчить, що Основний закон необхідний для успішного державотворення, а британська модель є успішним винятком, що склався історично:

"Світовий, європейський досвід свідчить, що Конституція є, вона існує в багатьох державах. Коли я приїхав у Британію, знаючи, що тут дійсно немає Конституції, я ставив таке запитання у деяких поважних інстанціях. Мені відповідали, що незважаючи на те, що тут немає написаної Конституції, то все одно Конституція у Британії є. Якщо ви звернете увагу на політичний лексикон, термінологічно дуже часто в газетах, виступах знайдете посилання на те, що "згідно з Конституцією Великої Британіїі т.д". Тобто, Конституція як формат суспільного життя існує тут, вона складається з багатьох елементів, але немає такої книжки. Наприклад у США, де взагалі Конституція - це 5 сторінок, але вже понад 200 років там живуть з таким Основним законом. Наявність паперового носія - це ще не все. Міжнародний досвід свідчить, що Конституцію необхідно мати, ніхто не ставить питання про відміну, про те, що взірцем є держава, в якої "нібито немає Конституції". Отож, у принципі, Конституція як збір основних законів, як основний закон суспільного життя, існує і тут, у Великій Британії".

На запитання, чи будуть послів залучати до роботи ініційованої президентом Януковичем та очолюваної екс-президентом Леонідом Кравчуком робочої групи із внесення внесення змін до Конституції, пан Хандогій відповів:

"Це залежатиме від формату робочої групи. Зарубіжний досвід точно братиметься до уваги, але чи будуть запрошувати послів, не знаю. Якщо така ідея буде, то ми відповідні пропозиції опрацюємо".