Історія гальмує євроінтеграцію Македонії

Олександр Македонський
Image caption Суперечка між Грецією і Македонією триває 20 років

Македонія, встановивши на центральній площі столиці 23-метровий пам'ятник древньому полководцю Олександру Великому, цілком можливо, віддалила початок переговорів про своє європейське майбутнє - припускають македонські оглядачі.

Пам'ятник великому полководцю офіційно називається "Воїн верхи" і не містить його імені, але вже давно дратує Афіни. Там вважають, що македонці зазіхають на історичну спадщину древніх еллінів і хочуть трохи світової слави перетягнути на себе, не маючи до них жодного відношення.

Греція із самого початку, щойно їй стало відомо про наміри встановити пам'ятник, закликала македонську владу відмовитися від цієї ідеї. Натомість, македонці не тільки не захотіли усунути той подразник, але й обрали для завершення цього монументального проекту не надто вдалу внутрішньополітичну ситуацію в країні - самий розпал формування нового уряду після дострокових парламентських виборів.

Офіційна позиція Скоп'є полягає в тому, що цей та велика кількість інших пам'ятників, встановлених за останні кілька років, мають слугувати туристичній привабливості країни і не торкаються питання ідентичності македонців. Але така позиція не тільки не викликає довіри у сусідів і в Брюсселі, але й посилює розкол всередині самої країни.

На чиєму боці Олександр Македонський?

Опитування громадської думки показують, що не всі македонці у захваті від того пам'ятника. Ті, хто підтримують таку ідею, стверджують, що македонці також є нащадками великого полководця, а греки силоміць відбирають у них історичну спадщину. Іншим просто подобається пам'ятник з мистецької точки зору.

Ті, хто проти, кажуть, що уряд не може кидатися мільйонами євро з державного бюджету у країні, де рівень безробіття сягає 30%, а місячна допомога по безробіттю не перевищує 40 євро на місяць.

Македонець Стевче каже: "Може, я вже старий і чогось не пам'ятаю або не розумію, але мене вчили, що ми - слов'янське плем'я, яке прийшло на ці землі, а тут ми - нащадки древніх греків… Краще б виплатили пенсії за той пам'ятник…"

Не поділяють позиції влади щодо встановлення пам'ятника й македонські албанці, яких у країні, за офіційними даними, понад 20%. Свою позицію вони пояснюють тим, що за такою логікою, влада мала б витратити стільки ж коштів на встановлення не менш величного пам'ятника найвизначнішому албанському народному герою Скандербею, який, на їхню думку, має до Македонії таке ж саме відношення, як і Олександр Великий.

Ще частина македонців висловлюють жаль з приводу того, що у них забрали і без того невелику центральну площу, де щозими встановлювалася новорічна ялинка, та нарікають на те, що особливо під час економічної кризи хотіли б, аби влада менше поверталась у минуле, а більше приділяла уваги поліпшенню рівня життя своїх громадян.

Пам'ятник Олександру Македонському є лише одним із багатьох монументів, які споруджені в Македонії протягом трьох останніх років та на які витрачено понад 52 мільйони євро.

Битва за історію

В Афінах говорять, що наміри македонського уряду "узурпувати" грецьку історію не сприяють переговорному процесу та відсовують європейське майбутнє Македонії на невизначений термін.

Грецький прем'єр-міністр Папандреу, коментуючи днями зустріч із своїм македонським колегою Груєвски, сказав, що Греція пропонує включити географічне визначення у назву колишньої югославської республіки. Він також дорікнув своєму колезі, що встановлення пам'ятників Олександру Македонському та Філіпу Другому не допомагає вирішенню суперечки з назвою та не зміцнює двосторонні відносини.

Схоже, надії македонців на те, що криза у Греції зробить країну більш поступливою у переговорах щодо назви Македонії, не виправдалися.

Зі свого боку, Брюссель в особі єврокомісара з розширення ЄС Штефана Фюле також нагадує Македонії, що вирішення проблеми з назвою залишається таким же суттєвим, як і проведення реформ у країні.

Він також нагадав про необхідність пришвидшення судової реформи, посилення боротьби з корупцією та організованою злочинністю, як і забезпечення свободи слова, імовірно, маючи на увазі конфлікт між урядом та опозиційним телеканалом, який став формальним приводом розпуску македонського парламенту.

Пристрасті довкола Олександра Великого вщухнуть ще не скоро, а найближчим часом ситуація може повторитися у зв'язку з відкриттям у Скоп'є нового музею, в якому буде виставлено більше сотні виготовлених в Україні воскових фігур македонських національних героїв. Стосовно багатьох із них вже давно точиться суперечка із Болгарією, яка вважає їх своїми історичними постатями.

Новини на цю ж тему