Чому деякі математики атакують число Пі?

Математична константа Пі опинилася під загрозою через групу прихильників нового числа, які у вівторок відзначають "День Тау". Вони вважають, що число Пі слід замінити іншою константою.

Image caption Фани числа Тау вважають, що воно краще за Пі визначає сектори кола

Прибічники Тау кажуть, що це число допомагає вирішити більше проблем в математиці й полегшує підрахунки.

Однак не всі, хто цікавиться математикою, погоджуються з цим. До того ж тривала історія Пі ускладнює спроби повалити це число.

"Я люблю називати себе провідним анти-Пі пропагандистом у світі," - каже Майкл Хартл, викладач і колишній фізик-теоретик.

"Коли я кажу, що Пі - це неправильно, то це не означає, що в його визначенні є якісь помилки, воно - те що ви думаєте, тобто відношення довжини кола до його діамерта.

Однак коло - це насамперед радіус, а не діаметр. Коло - це множина усіх точок на заданій відстані (радіус) від центру," - пояснює доктор Хартл Бі-Бі-Сі.

Відтак прихильники нової константи, день якої відзначають 28 червня, вважають більш зручним ділити довжину кола не на її діамерт, а на радіус.

Тому нове число Тау удвічі більше за Пі й приблизно дорівнює 6,28.

Маніфест Тау

Доктор Хартл - один з авторів "Маніфесту Тау", який називає Тау кращим за Пі числом і запроваджує "День Тау".

Кевін Хаустон, математик з Лідського університету в Британії, називає себе новонаверненим.

"Це найдивніша річ, з якою я стикнувся, але вона має сенс," - каже він Бі-Бі-Сі.

Він дивується, що люди й досі не замінили Пі:

"Майже все, що ви можете робити в метаматиці з Пі, можна робити й з Тау. Але коли йдеться про те, використовувати Пі чи Тау, Тау перемагає - воно більш природнє".

Доктор Хартл також полум'яно захищає свою думку, однак навіть його дивує запал деяких прихильників Тау:

"Люди дуже розлючені на Пі. Вони почуваються так, наче їх дурили все життя. Дивовижно, що багато хто висловлює своє невдоволення Пі дуже рішуче, навіть вдаючись до ненормативної лексики. Та я не прихильник справжнього насильства - то було б дійсно дивно, чи не так?"