Польщу і ЄС більше цікавитиме демократія в Україні

Україна пов’язує з початком польського головування в Євросоюзі значні сподівання, адже саме Варшаву часто називають "адвокатом Києва".

Копирайт изображения Reuters
Image caption Урочистості в Польщі з нагоди початку головування Варшави в ЄС

Надії Києва підсилює те, що Польща серед пріоритетів свого головування в ЄС називає, зокрема, і зміцнення відносин зі східними та південними сусідами Євросоюзу.

Втім, виконання завдань, які стоять перед Варшавою, ускладнює нестабільність у зоні євро та серйозні фінансові проблеми у Греції, "криза довіри" в Євросоюзі, а також те, що саме на період польського головування припадають парламентські вибори у тій країні.

Експерт: ЄС частіше цікавитиметься демократією в Україні

Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск в інтерв’ю британському часопису "Financial Times" припустив, що, попри сподівання, головування його країни, найімовірніше, зводитиметься до реакції на неочікувані події, але при цьому зазначив, що Варшава має намір і далі просувати проекти з Україною, Хорватією та Молдовою.

Говорячи про ситуацію в Україні, польський прем’єр сказав, що "хоча адміністрація Януковича – не зразок демократії", ситуація в країні постійно змінюється: "хвиля припливає та відступає, але тенденція невпинно позитивна".

Координатор з питань двосторонніх відносин в Європі Польського інституту міжнародних справ Лукаш Адамський в інтерв’ю Бі-Бі-Сі припустив, що увага до ситуації з демократією в Україні в період польського головування зросте.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Експерт прогнозує посилений інтерес Євросоюзу до справи українського екс-прем'єра Юлії Тимошенко

"ЄС дуже сильно цікавиться станом демократії і правосуддя в Україні, верховенства закону. І тут можна прогнозувати сильний інтерес до процесу Юлії Тимошенко. … Багато спостерігачів, в тому числі і я, тут бачимо великі ознаки того, що цей процес є політичним процесом", - сказав пан Адамський.

Угоду про зону вільної торгівлі нарешті підпишуть?

Про великі надії України на польське головування йдеться у заяві українського міністерства закордонних справ. Зокрема МЗС говорить про "історично важливі здобутки" у відносинах України з ЄС.

"Україна та Європейський Союз залишаються відданими амбітній меті завершити у цьому році переговори щодо Угоди про асоціацію, включаючи створення поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі", - йдеться в заяві МЗС.

За оцінками експертів, дуже ймовірно, що Україна таки підпише угоду про зону вільної торгівлі з ЄС у наступні півроку. Експерт Лукаш Адамський в інтерв’ю Бі-Бі-Сі сказав, що Польща докладатиме для цього значних зусиль. Він також наголосив на досягненнях української влади у сфері євроінтеграції: "Янукович та уряд Азарова мають дуже великі заслуги якраз з приводу прискорення процесу європейської інтеграції. … Їм вдалося прискорити роботу української адміністрації, переговори з ЄС".

Втім, експерт зазначив, що крім позитивів, видно і те, що він назвав "обмеженнями політичного плюралізму, засад демократії та застосування вибіркового правосуддя".

Візові питання: проривів не буде

Особливі надії Україна покладає і на подальше спрощення візового режиму з ЄС, аж до скасування віз.

Раніше Україна узгодила з Євросоюзом дорожню карту, де перераховані заходи, які має виконати Київ на шляху до скасування віз. Одразу після ухвалення документу президент Віктор Янукович сказав, що Київ може виконати ці вимоги мало не до кінця 2011-го року.

Про сподівання у цій сфері говорить і українське МЗС у своїй заяві: "Виконання "законодавчої" фази Плану дій щодо візової лібералізації дає нам всі підстави розраховувати на перехід до його другої заключної фази".

Втім, польський експерт Лукаш Адамський сказав Бі-Бі-Сі, що, на його думку, не варто чекати суттєвих проривів у візовому питанні.

"Я тут не бачу якихось перспектив, тому що, по-перше, зараз загальна атмосфера в ЄС не сприяє вирішенню цих питань. … Велика хвиля імміграцій з арабських країн після революцій створила неприхильний клімат в ЄС для всілякої лібералізації візових режимів", - сказав експерт.

Лукаш Адамський каже, що за оптимістичного сценарію, коли Україна виконає всі вимоги дорожньої карти, на скасування віз можна сподіватися лише через 3-4 роки.

Східне партнерство: більше питань, ніж відповідей

На період польського головування припадає саміт "Східного партнерства", проекту, в якому бере участь і Україна.

"Україна очікує, що завдяки лідерству Польщі Саміт зможе надати потужні політичні сигнали щодо європейської перспективи тих країн-партнерів, які задекларували свій європейський вибір та успішно просуваються шляхом реформ", - каже українське МЗС.

Втім, чимало аналітиків дивляться на перспективи цього проекту стримано, зазначаючи, що йдеться більше про співпрацю з країнами сусідами, ніж про перспективи членства в ЄС.

Польський експерт Лукаш Адамський сказав Бі-Бі-Сі, що здобутки саміту багато в чому залежатимуть від того, хто із західноєвропейських лідерів його відвідає.

"Польща має надію, що там будуть не тільки президенти та глави урядів країн Східного партнерства, але теж, крім канцлера Меркель, деякі інші політики з країн Західної Європи. Перш за все – президент Франції Ніколя Саркозі", - каже аналітик.

Широке представництво західноєвропейських лідерів, за його словами, засвідчить, що "Східне партнерство" цікаве не лише новим членам Євросоюзу, а всій організації.

Попри давню і широку співпрацю Польщі з Україною експерти радять не розраховувати на якісь серйозні зміни в політиці Європейського Союзу щодо Києва у наступні півроку. Тим більше, що передусім зовнішньою політикою та політикою безпеки в організації опікується Високий представник Кетрін Ештон, а не країна, яка головує.

"Країна, яка головує, - на ній зосереджена увага інших європейських політиків, європейського суспільства. … Це є можливість популяризувати деякі польські ідеї, ставлення до зовнішньої політики. І це Польща намагатиметься робити", - сказав експерт Лукаш Адамський.