Україна приєдналася до військової ініціативи ЄС

Рота морської піхоти ВМС України у Феодосії з 1 липня заступила на піврічне оперативне чергування у складі багатонаціональної тактичної групи Євросоюзу HELBROC.

Image caption Морські піхотинці ВМС України готові до виконання завдань Євросоюзу

Це перший випадок, коли штатний підрозділ збройних сил країни-партнера ЄС тимчасово входитиме у військову структуру Європейського союзу для можливого спільного виконання миротворчих завдань.

Залучення українського підрозділу до HELBROC здійснюється на підставі угоди між Україною та Євросоюзом про участь України в операціях ЄС з врегулювання криз.

Український контингент виконуватиме завдання виключно в інтересах ЄС, залишаючись у повному підпорядкуванні своєму національному керівництву. У разі виникнення кризової ситуації та ухвалення відповідних рішень на міжнародному та національному рівнях сили і засоби українських військових спрямовуватимуться до участі в операції ЄС.

Останнє слово - за парламентом

Заступник начальника штабу ВМС України з євроатлантичної інтеграції, капітан 1 рангу Андрій Риженко в інтерв’ю Бі-Бі-Сі сказав, що миротворчі завдання, передбачені угодою і на які погодилось керівництво України, є ідентичними до завдань, що їх виконують українські миротворці у Косово.

"Для фактичного застосування українського підрозділу буде потрібне політичне рішення, передусім рішення Ради ЄС, яка за процедурою має звернутися до українського МЗС, після чого ця пропозиція розглядатиметься Радою нацбезпеки і оборони України та виноситиметься на розгляд Верховної Ради. Країна залишає право відмовитися від участі у будь-якій операції, якщо вона не відповідатиме нашим національним інтересам. Але якщо це миротворча операція, то я не бачу підстав для відмови від участі у неї", - сказав Андрій Риженко.

Миротворче угруповання HELBROC, що відтепер об'єднує півтори тисячі військовослужбовців з Греції, Болгарії, Румунії, Кіпру та України, діятиме "за викликом" національних підрозділів з місць їхньої постійної дислокації. Передбачається, що максимум через 30 діб після отримання сигналу український підрозділ має прибути до Греції, звідки й розпочинатиметься подальше виконання поставлених завдань.

Завдання чергування – постійна готовність до можливої участі в операціях з попередження потенційних конфліктів, з примусового розмежування конфліктуючих сторін, а також в евакуаційних, ембаргових та гуманітарних операціях.

До чергування у Феодосії залучено 96 морських піхотинців, 13 бронетранспортерів, а також близько 10-ти офіцерів, які перебуватимуть безпосередньо у об’єднаному штабі HELBROC, розташованому на базі аеромобільного батальйону ЗС Греції у місті Кілкіс.

Українську роту морської піхоти готували військові спеціалісти з Великої Британії. Підрозділ пройшов додаткове озброєння військовою технікою, зокрема, засобами зв’язку, а також відповідну процедуру міжнародної сертифікації.

Якщо не НАТО, то ЄС?

На думку представника командування ВМС Андрія Риженка, який кілька років служив у провідному командуванні військової структури НАТО – SHAPE (Монс, Бельгія), участь українського військового підрозділу у тактичній групі Євросоюзу - це приклад прагматичної співпраці України як з ЄC, так і з НАТО, бо, як зауважив офіцер, "всі тактичні процедури, що використовуються у військовій структурі Євросоюзу, є абсолютно ідентичними до подібних процедур НАТО".

"Участь України у HELBROC - це конкретний внесок у міжнародну безпеку і сигнал, що ми готові підтримувати стабільність, яку гарантує система колективної безпеки ЄС", - додав Андрій Риженко.

Аналітики відзначають, що політичне керівництво України, яке, звертаючись до свого електорату, демонстративно перекреслило перспективу вступу країни до НАТО, насправді прагне зберегти лояльність офіційного Брюсселя, задля чого акцентує увагу на розвитку військової кооперації з військовими формуваннями Євросоюзу.