Білорусь: світло до Дня незалежності

Напередодні Дня незалежності, який у Білорусі відзначають 3 липня, Росія поновила постачання електроенергії у ту країну. Майже 4 дні Білорусь залишалася без російської електроенергії.

Копирайт изображения AP
Image caption "Електричні війни" замінили "газові"?

Компанія "Інтер РАО" припинили постачання світла через неоплачені Мінськом рахунки. Втім, ще у суботу до обіду з’явилася інформація, що російський віце-прем’єр Ігор Сєчін доповів президенту Росії Дмітрію Медвєдєву: Білорусь сплатила за електроенергію.

"Враховуючи виконання Мінськом фінансових зобов’язань президент дав вказівку відновити постачання електроенергії білоруській стороні відповідно до існуючих договорів", - сказала прес-секретар російського лідера Наталія Тімакова.

Російська компанія припинила постачання електрики до Білорусі в ніч проти 29 червня через борг у більш ніж мільярд російських рублів за квітень-травень. Детальніше тут.

За словами помічника міністра енергетики Білорусі Людмили Зенькович 1 липня Мінськ направив "Інтер РАО" третій транш для виплати реструктуризованої заборгованості. При цьому вона наголосила, що Мінськ зробив це до 5 липня, тобто – достроково.

Білорусь має достатні потужності, щоби самостійно забезпечувати себе електрикою, але часто енергія вироблена всередині країни виявляється дорожчою, ніж імпортована, - кажуть експерти.

Москва заперечує будь-який зв’язок між останнім російсько-білоруським енергетичним загостренням та політикою. Але аналітики припускають, що Москва намагається посилити тиск на президента Білорусі Аляксандра Лукашенку, щоби змусити його продати білоруські державні активи.

Раніше ЄврАзЕс зголосився надати Мінську кредит у 3 мільярди доларів. Ще до 8 мільярдів Білорусь сподівається отримати від Міжнародного валютного фонду.

Суперечка навколо постачання електроенергії, за словами оглядачів, продемонструвала критичність фінансової ситуації в Білорусі.

Наприкінці травня Мінськ девальвував національну валюту. Тоді як різке зростання цін та нестача імпортованих продуктів спричинили протести у тій країні попри суворий державний контроль.

Є інформація про те, що нова хвиля протестів запланована на День незалежності Білорусі. Так, організацію учасників вже почали проводити через соціальну мережу "ВКонтакте". Акції можуть пройти не лише в Мінську, але й в інших містах Білорусі.

У суботу ввечері на білорусько-литовському кордоні білоруські прикордонники затримали опозиціонера Станіслава Шушкевича. Через кілька годин його відпустили. За словами Шушкевича, прикордонники сказали, що сумнівалися у справжності його паспорта.

В інтерв’ю російським ЗМІ він припустив, що його арешт може бути пов’язаний з протестами, які планують у неділю, але сказав, що сам не планував брати в них участь.

Новини на цю ж тему