Як стати суддею в Україні

Вища кваліфікаційна комісія суддів відібрала 687 кандидатів на вакантні посади. Спостерігачі наголошують, що в їх числі багато дітей чинних керівників судів.

Копирайт изображения unian
Image caption Цього року кандидатів у судді вперше обирали шляхом анонімного тестування

Цього року кандидатів на посади суддів вперше обирали за новими правилами: на основі анонімного тестування та кваліфікаційного іспиту.

Перший етап відбору пройшов у травні в чотирьох українських містах, участь в ньому взяло майже три з половиною тисячі юристів. Наступний відбір відбувся 19 червня в Одесі - на базі вишу, почесним ректором якого є член Партії регіонів Сергій Ківалов.

Попри проголошену анонімність відбору, учасники та спостерігачі за процесом тестування заявляють про його заангажованість, а деякі депутати взагалі почали говорити про підкуп.

А судді хто?

Серед тих, хто стежив за процесом відбору кандидатів, була і журналістка бюро "Свідомо" Олександра Веснич. Вона розповіла Бі-Бі-Сі, що перехід на систему анонімного тестування справді вніс певні хороші зміни, до того ж до процесу долучився американський проект "Україна: верховенство права", надавши необхідне обладнання.

Найвища оцінка, яку могли набрати учасники іспиту - 100 балів. 64 за відповідну кількість тестових завдань, а решту - за практичне завдання, в ході якого, як розповідають спостерігачі, кандидатам фактично запропонували ухвалити рішення у запропонованій справі.

"Але як скористались цими можливостями при перевірці тестів? До комісії з перевірки практичного завдання включили більшість одеситів - суддів і науковців з команди регіонала Сергія Ківалова. Практичне завдання давало 36 відсотків оцінки! Але чи не розсекретили ці роботи до комп'ютерної перевірки? Виглядає так, що це був непрозорий процес, в якому нас просять довіритись державній комісії".

Як вважає Олександра Веснич, учасники тестування звинувачують організаторів у заниженні балів - нібито для виштовхування нагору "потрібних" кандидатів.

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

Як приклад, вона наводить імена тих, хто набрав високий бал: син голови Львівського апеляційного суду Андрій Государський, син екс-судді Верховного суду України Руслан Жук, син судді Вищого адміністративного суду України Дмитро Сірош та низка інших дітей чинних суддів.

Серед успішних конкурсантів є також Андрій Мікулін - син члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів, яка і перевіряла роботи кандидатів.

Також оглядачі наголошують, що результати частини учасників другого етапу тестування є значно нижчими від тих, які вони мали на першому.

Депутат Володимир Стретович у своїх звинуваченнях пішов ще далі - в ефірі "5 каналу" він послався на анонімного співрозмовника, який нібито брав участь у доборі кандидатів на посаду судді і, за його словами, за допуск до іспиту потрібно було заплатити 100 тисяч доларів.

Тільки штрихкод

У кваліфікаційній комісії обурилися такими заявами, назвавши їх безпідставними. Там вважають, що новий спосіб відбору кандидатів не зручний в першу чергу депутатам, які "звикли вирішувати кар'єрні питання старим дідівським чином: елітним посвідченням, телефонним правом або тугим гаманцем", йдеться у повідомленні прес-служби комісії.

Дітям суддів і прокурорів не можна заборонити брати участь в іспитах - сказав Бі-Бі-Сі голова Вищої кваліфікаційної комісії Ігор Самсін.

Копирайт изображения unian
Image caption Штрихкод - єдиний ідентифікатор тестової роботи

За його словами, ці люди, здебільшого, мають чималий досвід роботи в судовій системі, а тестування відбувається анонімно:

"Ніхто з членів комісії не знав тестів до початку написання роботи. Його визначала автоматизована система, придбана за допомогою проекту "Україна: верховенство права". Тестування відбувалося анонімно. Обрахування проводили через спеціальну програму. Тобто, ми фактично виключили суб'єктивний фактор".

А те, що відбір проводили саме в Одеській юридичній академії, Ігор Самсін пояснив тим, що у тому виші є все необхідне обладання, зокрема відеокамери.

До того ж 687 переможців конкурсу зовсім не обов'язково стануть суддями - запевнили Бі-Бі-Сі у Вищій кваліфікаційній комісії. За словами Ігора Самсіна, при остаточному затвердженні на посаду враховуватимуть досвід роботи у галузі права та моральні якості.

Загалом наразі у судовій системі є 686 вакантних посад. Такий брак кадрів у сфері виник через те, що з вересня минулого року Вища рада юстиції не призначає суддів, бо старий порядок цієї процедури втратив чинність, каже Ігор Самсін. Також багато суддів пішли у відставку, з'явилися нові спеціалізовані суди.

"Судді перетворюються на чиновників"

Інша версія у Юрія Василенка - колишнього київського судді. Раніше він і сам входив до складу Вищої кваліфікаційної комісії, а тепер часто критикує нинішню систему судоустрою в Україні.

Копирайт изображения unian
Image caption Свого часу Юрій Василенко наважився порушити кримінальну справу проти президента Кучми

"Подивіться, скільки суддів звільнили, починаючи з Верховного суду і до районних судів. Я знаю, що лише у Шевченківському суді Києва одразу звільнили декількох суддів. Коли таке було? Тобто, іде заміна суддівського корпусу на більш лояльних суддів чи чиїхось родичів", - сказав Юрій Василенко в інтерв'ю Бі-Бі-Сі. Докладніше тут.

Екс-суддя вважає, що навіть нинішня майже повністю автоматизована система відбору кандидатів у судді не убезпечує від корупції. На його думку, цей процес має тривати значно довше і бути більш грунтовним, а оцінку знань має давати незалежний орган, утворений виключно науковими співробіниками.

За його спостереженнями, у судах нині працює багато родичів правоохоронців та представників судової влади, чия кваліфікація нерідко викликає сумніви.

"Загалом, українська судова система корумпована десь на 60-80 відсотків. Я мав розмову із колегами, з якими раніше працював. Так ось вони кажуть, що взагалі судова система знищена. Судді перетворилися у чиновників виконавчої влади," - вважає Юрій Василенко.

Аби подолати всі ці явища, Юрій Василенко радить владі завершити судову реформу, процес проведення якої в Україні затягнувся на багато років. Зміни, які влітку 2010 року почала команда Віктора Януковича, наразилися на гостру критику представників опозиції.

Новини на цю ж тему