ЗМІ: Україна як тест для Європи

Портал "Project Syndicate", який спеціалізується на аналітичних матеріалах, вміщує статтю під заголовком "Український тест для Європи".

Копирайт изображения www.projectsyndicate.org
Image caption "Project Syndicate" збирає коментарі аналітиків з різних актуальних тем

Автори матеріалу – Тарас Кузьо з університету Джона Гопкінса та Стефен Ларрабі з аналітичного центру "Rand Corporation".

Вони пишуть, що нинішній суд над екс-прем’єр-міністром Юлією Тимошенко є, фактично, процесом над "режимом Віктора Януковича", а також перевіркою Європейського Союзу на відданість демократії в Україні, яку автори називають "великим та важливим сусідом" ЄС.

Вони зазначають, що Євросоюз веде з Україною переговори про створення зони вільної торгівлі, тоді як упродовж останніх півтора року низка міжнародних організацій та урядів засудили відступ від демократії в Україні. Аналітики вважають, що Євросоюз, якщо він справді є прихильником демократичних цінностей, має укласти угоду з Україною "лише, якщо адміністрація Януковича продемонструє свою повагу до європейських цінностей".

"Зиски не повинні надходити за рахунок заплющення очей на демократичні норми, які Євросоюз каже, що підтримує", - йдеться у статті.

Найяскравішим прикладом недемократичних методів, які застосовує український уряд, автори вважають "репресії проти опонентів, які гостро розкритикував Європарламент".

"Упродовж 16 місяців переговорів українська влада додала нові кримінальні звинувачення до вже висунутих проти Тимошенко та 12 членів її уряду у 2007-2010 роках", - пишуть Тарас Кузьо та Стефен Ларрабі.

Вони також зазначають, що Європейський Союз має зробити три кроки, щоби відновити довіру до себе: по-перше, встановити те, що вони називають "червоними лініями недозволеного" для адміністрації Януковича, по-друге, Євросоюз має вимагати від України повного виконання зобов’язань перед Міжнародним валютним фондом за всі роки співпраці, і нарешті ЄС слід вимагати від української влади закрити "політично вмотивовані кримінальні справи".

І хоча ці три кроки, як пишуть експерти, не вирішать всіх проблем України, але вони допоможуть забезпечити прозорість українських реформ. Тим більше, що, як зазначають автори, "ще не пізно повернути Україну на демократичний шлях".