Ціна на газ: політична чи кримінальна відповідальність?

Лідер партії "Батьківщина" Юлія Тимошенко вимагає повернення у генеральну прокуратуру на додаткове розслідування кримінальної справи, порушеної проти неї, а також має намір оголосити відвід прокурорам, що представляють державне обвинувачення у суді.

Image caption Чи буде Владімір Путін свідком у судовому процесі над Юлією Тимошенко?

Захисники Юлії Тимошенко вважають, що "газова справа" має бути дорозслідувана, оскільки з'явилися нові обставини, а саме, розбіжності у показах Юлії Тимошенко та екс-президента Віктора Ющенка та колишнього голови "Нафтогазу України" Олега Дубини. Захист екс-прем'єр-міністра вважає за необхідне проведення слідчими очних ставок вказаних осіб.

Посол ЄС: Тимошенко допомогла подолали енергокризу в Європі

Генеральна прокуратура інкримінує Юлії Тимошенко перевищення службових повноважень під час підписання газових угод у січні 2009 року, внаслідок чого було завдано збитків державі. Деякі опоненти Юлії Тимошенко вважають, що вона мала особисту зацікавленість у підписанні угод, які передбачають суттєво завищену ціну на газ для України.

У той же час, посол Євросоюзу в Україні Жозе Мануель Пінту Тейшейра вважає, що газові угоди 2009 року вирішили перебої з поставками газу в країни ЄС.

"Справи, які зараз розглядаються у суді, стосуються газових угод 2009 року. Хочу сказати, що ці угоди вирішили газову кризу, яка стала наслідком перебоїв з постачанням газу до деяких країн ЄС протягом кількох тижнів у розпал зими", - сказав посол.

Він відзначив роль Юлії Тимошенко у розв'язанні кризи, а також нагадав, що встановлення ринкової ціни на газ було вимогою російської сторони.

Ціна на газ: політична чи кримінальна відповідальність?

У той же час, експерти, з якими спілкувався ВВС Мій Світ bbc.ua, висловили оцінки змісту кримінальної справи і можливої відповідальності за неї.

Валерій Боровик, альянс "Нова енергія України". На мою думку, змішується два різні поняття. З одного боку, ми можемо стверджувати, що підписаний контракт є найневигіднішим за всю історію України і з поганими наслідками для України і зокрема "Нафтогазу".

Копирайт изображения AP
Image caption Прихильники Юлії Тимошенко захищають її під стінами Печерського суду

Але це суто економічний ляп. Інша справа - чи була у Юлії Тимошенко особиста зацікавленість у тому, щоб підписати саме такий контракт. Якщо слідство доведе, що особисті причини були, то тоді має йтися про кримінальну відповідальність. Якщо ж ідеться лише про економічне рішення, то дуже сумнівно, що наслідком має бути саме кримінальне переслідування.

Якщо ж відповідальність екс-прем'єра буде встановлена саме за зміст угод, то тоді за такими ж мотивами можуть розглядатися і підписані "Харківські угоди", оскільки вони також мають негативні наслідки для країни, для національної безпеки.

Володимир Лановий, доктор економічних наук. Угода була однозначно не вигідною для України. І її треба змінювати на майбутнє у ході переговорів. Опиратися на якусть незрозумілу константу, яка майже удвічі перевишує реаліїі - мені така формула не зрозуміла. Навіть якщо росіяни самі написали формулу ціни на газ і принесли її на підписання, треба було висловлювати зауваження і робити зустрічні пропозиції. Якщо українська сторона абсолютно не захищала своїх інтересів, то є претензії політичного характеру. Щодо правових обставин, то оцінювати дуже важко. Але я гадаю, що неправильна формула ціни на газ не може бути причиною судових переслідувань.

Володимир Саприкін, незалежний експерт. Я би відокремив те, що було підписано - досить невигідну газову угоду - і порушення процедури, про які говорить зараз обвинувачення у судовому процесі. Бо процедура - це суто юридичне питання.

Що ж до невигідності самої угоди, то на те були об'єктивні причини. Була "газова війна", і Україна не протрималася б довго на власних запасах газу. Отже, була альтернатива – залишити без газу країну. А країни ЄС на той час вже були без газу. З іншого боку, ми справді бачимо чимало пунктів угоди, які - не на користь інтересів України.

Однак досвід, у тому числі досвід "Газпрому" показує, що деякі уряди чи міністри йшли у відставку після підписання невигідних угод, тобто, вони несли політичну відповідальність. Однак про кримінальну відповідальність не йшлося. Юлії Тимошенко інкримінується порушення процедури, перевищення повноважень, наслідком чого начебто й стало підписання певних угод. На мою думку, це все досить специфічні питання, які доводити у суді буде складно.