В Британії стурбовані телефонним хакерством

Британський прем'єр Девід Камерон назвав жахливим твердження про те, що приватний детектив, найнятий редакцією газети, мав доступ до бази мобільного телефона вбитої дівчинки.

Копирайт изображения AFP
Image caption У Британії розслідують можливість проникнення у мобільні телефони

Міллі Довлер зникла у 2002 році, коли їй було 13. Востаннє дівчинку бачили неподалік її помешкання у містечку Уолтон-на-Темзі, що в графстві Суррей. Її останки знайшли через півроку у віддаленому лісі в іншому графстві. Як пізніше з'ясували, її вбив швейцар нічного клубу Леві Белфілд, якого засудили минулого місяця.

Але резонансу цій історії надав той факт, що поки поліцейські намагалися знайти дівчинку, доступ до її телефону міг мати приватний детектив, якого найняла редакція видання "News of the World". Підозрюють, що, проникнувши в базу телефона, детектив міг бачити повідомлення загиблої.

Ці припущення надали нового витка розслідуванню в Британії справ про несанкціоноване проникнення у приватні телефони. Досі ті розслідування концентрувалися переважно на втручанні в приватне життя знаменитостей.

Копирайт изображения PA
Image caption Рідні Міллі "мали хибну надію, що вона жива"

"Жорстокий аморальний вчинок"

Пан Камерон, перебуваючи в Афганістані, сказав, що його шокували звинувачення, які пронунали:

"Те, що хтось міг це зробити, знаючи, що поліція намагається знайти цю людину і з'ясувати, що з нею сталося, справді жахливо. Якщо ці обвинувачення правдиві, то це справді жахливий вчинок і справді жахлива ситуація".

Після того, як на адресу редакції пролунали звинувачення, Лейбористська партія зажадала повного розслідування справи. Її лідер Ед Мілібенд назвав можливе проникнення в телефон покійної дівчинки "жорстоким і аморальним вчинком".

Наразі поліція має намір зустрітися із представниками редакції, аби обговорити твердження, що детектив Гленн Малкейр отримав доступ до голосової пошти Міллі, коли її вважали зниклою безвісті.

Часопис "The Guardian" заявляє, що детектив перехоплював повідомлення, залишені 13-річній дівчинці її близькими, і що "News of the World" нібито видалила деякі з них. Видання стверджує, що в результаті власного розслідування встановило: коли скринька для голосової пошти Міллі переповнювалася, "News of the World" видаляла вже прослухані повідомлення.

За словами одного з неназваних джерел, це давало хибну надію сім'ї та друзям Міллі, які помилково вважали, що вона сама видаляє повідомлення, а отже - доти була жива.

Image caption Камерон закликав поліцію не боятися провести незалежне розслідування

Адвокат сім'ї Довлер Марк Льюіс заявив, що його клієнти мають намір вимагати компенсації від "News of the World", оскільки їм повідомили, що їх власні телефони також зазнали стороннього втручання.

За його словами, на час, коли стався інцидент, редактором "News of the World" була Ребека Брукс. Нині жінка є одним із керівників компанії "News International", до складу якої входить видання. Нею володіє корпорація медіамагната Руперта Мердока.

В "News International" заявили, що повною мірою співпрацюватимуть із поліцією, аби розслідувати справу, а сама пані Брукс, як очікують, наполягатиме, що їй нічого не було відомо про зламування телефонів редакцією.

Звинувачення пролунали в той час, як "News International" намагається придбати контрольний пакет акцій BSkyB - найбільшої британської компанії платного телебачення. У британській пресі вже лунають заклики усунути Руперта Мердока від можливого контролю над телемовником.

Сага про зламані телефони

Девід Камерон не коментує навколомедійні пристрасті, але він заявив, що поліція повинна докласти якнайбільше зусиль, аби розслідувати справу про можливе прослуховування телефона покійної Міллі.

Image caption Джуд Лоу, можливо, теж жертва телефонних хакерів

Заяви навколо справи дівчинки мають важливе значення для загального розслідування зламування мобільних телефонів у Великобританії, яке досі більшою мірою зосереджували на вторгненні у приватне життя знаменитостей.

Політичний редактор Бі-Бі-Сі Нік Робінсон вважає, що останні заяви "змінили суть, якщо не всю природу, саги із проникненням в телефони" і тепер ця справа викликає інтерес не лише в тих, хто стурбований етичними питаннями в медіа.

Через півроку Верховний суд Британії розглядатиме позови п'яти публічних осіб, які заявили, що їх телефони були зламані. Серед них - актор Джуд Лоу, а також спортсмени, політики та інші відомі люди.

Ці справи випливли завдяки розкриттю інформації після того, як в детектива Малкейра конфіскували спеціальне обладнання.

Його і одного з колишніх редакторів "News of the World" Клайва Гудмена заарештували в 2007 році за проникнення до телефонів членів королівської родини.

Вони визнали себе винними у змові з метою перехоплення телефонних дзвінків. Згодом редакція видання без судових розглядів виплатила можливим жертвам суттєві компенсації. В рамках розслідування також заарештували п'ятьох журналістів.

Спеціальний кореспондент "The Guardian" Нік Девіс, який підготував матеріал про справу Міллі Довлер, заявив Бі-Бі-Сі, що це лише один із епізодів, які мали місце, за його словами, в часи редакторства Ребеки Брукс.