Юлією Тимошенко і ЄЕСУ зацікавилося СБУ

Служба безпеки України порушила кримінальну справу за підозрами у розтраті 405 мільйонів доларів державних коштів з вини Юлії Тимошенко.

Копирайт изображения AFP
Image caption Юлія Тимошенко підписала газові угоди із російською стороною в 2009 році

У повідомленні прес-служби відомства ідеться про вчинення "за попередньою змовою групою осіб шляхом зловживання службовим становищем замаху на розтрату коштів державного бюджету України в особливо великих розмірах" колишніми службовими особами Кабінету Міністрів, корпорації "Єдині Енергетичні Системи України" та компанії "United Energy International Limited".

Справу порушили у відповідь на два звернення прем'єр-міністра Миколи Азарова до СБУ, а також звернення міністра оборони Росії Анатолія Сердюкова до уряду України. Всі вони датуються червнем цього року.

Зокрема, міністерство оборони Російськї Федерації надіслало на адресу українського уряду листа, в якому попросило розглянути можливість погашення боргів компанії "Єдині енергетичні системи України", що утворилися перед міністерством ще у 1996-1997 роках. Компанію ЄЕСУ тоді очолювала Юлія Тимошенко.

У 2001 році проти Юлії Тимошенко було порушено карні справи за звинуваченнями у контрабанді газу, підробці документів, хабарництві та ухилянні від сплати податків. Всі звинувачення стосувалися часу, коли пані Тимошенко очолювала ЄЕСУ - компанію, що була монополістом у постачанні російського газу до України.

Проте у 2005 році генеральна прокуратура України закрила всі карні справи проти Юлії Тимошенко, а згодом законність рішення про закриття справ підтвердив і Верховний суд. Того ж року і російська Генеральна прокуратура припинила розслідування справи щодо Юлії Тимошенко, але через іншу причину - завершення строку давності.

Полковник шукає справедливості

До призабутого розслідування повернулися наприкінці минулого року, коли колишній начальник головного управління військового бюджету і фінансування міноборони Росії Георгій Олейник заявив про намір подати скарги до судових установ з метою скасування вироків і відновлення його громадянських прав та звання генерал-полковника.

В 2002 році його звинуватили в розтраті 323 мільйонів доларів, на які корпорація ЄЕСУ нібито недопоставила будматеріали міністерству оборони. Той контракт, як повідомив Геогрій Олійник, мав відбутися в рамках україно-російської міжурядової угоди про поставки українських будматеріалів в обмін на російський газ. Через 3 роки його умовно-достроково звільнили із в'язниці.

Але, як повідомляють інформагенції, російський суд встановив, що гроші пішли на лондонські рахунки ЄЕСУ, а будматеріали так і не надійшли. Ту справу в Росії називали одним із найбільших корупційних скандалів.

Георгій Олійник також прокоментував висловлювання головного військового прокурора Росії Олександра Савенкова, за словами якого "згідно з російським законодавством Тимошенко визнали особою, яка скоїла злочин". Тож екс-генерал звинувачує у розтраті грошей саме Юлію Тимошенко. Російська сторона вважає, що борг разом із штрафними санкціями перевищує 400 мільйонів доларів.

У березні український прем'єр Микола Азаров заявив, що його попередниця у 2009 році підписала газовий контракт із Росією, який нинішній уряд вважає вкрай невигідним, в обмін на списання боргів ЄЕСУ.

Втім, Юлія Тимошенко заперечує борг "Єдиних енергетичних систем" перед міноборони Росії:

"Я б хотіла, щоб ви подивилися законодавства України і Росії, і ви зрозумієте, що 15 років жоден борг не може обчислюватися і враховуватися. Крім того, безумовно, в тих сумах, які вказуються навіть і близько такого боргу не було," - заявила в червні екс-прем'єр.

У квітні генеральна прокуратура України порушила кримінальну справу проти Юлії Тимошенко за перевищення службових повноважень при укладанні газових контрактів із Росією у 2009 році. Нині тривають судові слухання у справі. Соратники Юлії Тимошенко вбачають у цих розглядах політичний мотив.

Новини на цю ж тему