Техогляд скасовано. Чи зникне корупція?

Український парламент ухвалив закон, відповідно до якого в Україні скасовується обов’язковий технічний огляд приватних автомобілів.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Власники приватних автомобілів отримали подарунок від парламенту

Водночас, техогляд буде збережений для комерційного транспорту. Тобто, транспорт, що перевозить пасажирів, а також вантажівки та інші авто юридичних осіб проходитимуть обов'язковий технічний контроль.

Однак тепер цей контроль здійснюватимуть приватні структури, а не Державна автоінспекція.

Міністр внутрішніх справ Анатолій Могильов заявив, що внаслідок дії такого закону ДАІ недоотримуватиме 500 мільйонів гривень щороку, і тому уряд має знайти кошти для компенсації цих втрат.

Хоча звичайні легкові автомобілі, відповідно до закону, не проходитимуть обов'язковий технічний контроль, але власник авто нестиме відповідальність за його стан, а органи Державтоінспекції контролюватимуть авто на дорогах.

Україна і досвід інших країн

Фахівці кажуть, що у багатьох країнах техогляд є обов’язковим.

У Німеччині та Франції його необхідно проходити раз на два роки. У Польщі – щороку, якщо вік автомобіля більший, ніж п'ять років. У Великобританії технічний огляд слід проходити раз на рік або після пробігу автомобіля 16 тисяч кілометрів. У Бельгії – після наїжджених 15 тисяч кілометрів.

У 10-ти штатах США техогляду немає, у решті перевірка здійснюється за окремими параметрами.

У Росії нещодавно ухвалили закон, відповідно до якого техогляд для приватних нових автомобілів віком до 3 років скасований, але збережений для комерційних авто. Дорожня інспеція не бере участі у цих оглядах, цим, як і у більшості країн, займаються приватні структури.

У Грузії мораторій на техогляд авто діє із 2004 року.

Менталітет українців замість техталона

Експерти в Україні дуже неоднозначно оцінюють ухвалений Верховною Радою закон.

Передусім, вони кажуть про те, техогляд в Україні був неефективним і формальним і нагадував більше узаконене стягнення коштів із власників автомобілів.

Водночас, вони висловлюють побоювання, що ближчим часом на українських автошляхах з’явиться багато машин у незадовільному стані, оскільки для багатьох техогляд був до певної міри дисциплінуючим.

Окрім того, експерти звертають увагу на те, що значна частка авто в Україні – дуже старі, і перебування їх на автошляхах є небезпечним. За неофіційними даними, до 15-ти відсотків автомобілів мають вік понад 30 років.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption ДАІ матиме право контролювати стан автомобілів на автошляхах

Президент Львівського авто-фан-клубу "ЗАЗ-Козак" Євген Кравс вважає, що загалом відміна техогляду - позитивне рішення, однак контроль над авто все одно треба залишити.

"На мою думку, не можна говорити тільки про позитив чи тільки про негатив. Але без техогляду і без контролю, напевне, наші люди не зможуть. Механізми впливу і контролю мають бути, бо ж треба враховувати менталітет українців", - сказав Євген Кравс і додав: "Без корупційних схем все одно не обійдеться. Все одно знайдуться люди, яким легше буде заплатити за довідку і не їхати ні на який техогляд".

Головні у техогляді - приватні структури

Про появу нових корупційних схем говорять і експерти. Вони звертають увагу на ту частину закону, де йдеться про передачу прав на проведення технічного огляду комерційного транспорту від ДАІ приватним структурам. Лунають сумніви стосовно того, що навіть набуття права проводити техогляд такими структурами буде прозорим і легітимним.

Депутат парламенту Віктор Матчук, зокрема, вважає, що діяльність цих приватних структур може створити нові можливості для корупції.

"У законі не прописано, які вимоги будуть до цих господарюючих суб’єктів, хто надаватиме право здійснення цієї перевірки. Разом з тим, у законі передбачено, що бланки актів обстеження цих автомобілів будуть документами суворої звітності. Такі об’єкти господарювання повинні будуть мати доступ до загальнодержавної бази даних технічного контролю автомобілів. Хто і за якою ціною продаватиме доступ до цієї бази даних? Це все буде не безкоштовно", - заявив депутат в ефірі 5 телеканалу.

Як вважає Віктор Матчук, саме діяльність таких господарюючих суб’єктів є "вибухонебезпечною" і створює нові можливості для корупції.