Нємцова швидко знову зробили "виїзним"

Борис Нємцов
Image caption Борис Нємцов отримав постанову про обмеження на виїзд з Росії в четвер

Московська служба судових приставів вже в четвер скасувала постанову про обмеження щодо виїзду за кордон опозиційних російських політиків Бориса Нємцова і Владіміра Мілова. Це сталося в той же таки день, коли інформація про заборону потрапила до ЗМІ та набула широкого резонансу.

Прес-реліз Московського управління федереальної служби приставів стверджує, що в ході перевірки обґрунтованості прийняття постанови встановлено, що вона винесена "передчасно".

Адвокат пана Нємцова Вадім Прохоров до останнього не підтверджував і не спростовував інформацію про скасування заборони. Адвокат сказав, що не має документів, які б стали підтвердженням того, що заборону "накладали передчасно".

Дії проти відомого російського опозиціонера викликали занепокоєння Європейського Союзу.

Швидка реакція Європейського Союзу

У четвер, 7 липня Європейський парламент ухвалив резолюцію, в якій засудив російську владу за відсторонення опозиціонерів від участі у парламентських виборах і закликав Москву провести чесні та конкурентні вибори до Держдуми в грудні цього року.

Копирайт изображения Reuters
Image caption За російську опозицію заступився Європарламент

Депутати Європарламенту одностайно висловили "глибоке співчуття" з приводу відмови російського міністерства юстиції зареєструвати опозиційну ліберальну Партію народної свободи (ПАРНАС).

Міністерство юстиції Росії відмовило ПАРНАСу в реєстрації 22 червня, пославшись на недоліки у статуті партії та наявність у її списках "мертвих душ". Лідери партії вважають, що їм відмовили за надуманими приводами та з політичних мотивів. Напередодні голосування Нємцов нагадав журналістам, що справа не тільки в ПАРНАСі: за останні чотири роки влада з "абсолютно надуманих", з точки зору опозиціонера, причин відмовила в реєстрації ще вісьмом партіям з різними ідеологіями.

У документі міститься заклик до влади Росії пом'якшити вимоги для реєстрації нових партій, забезпечити рівні умови для всіх партій і кандидатів у майбутній передвиборчій кампанії, включно з доступом до ефірних засобів масової інформації. Перед самим голосуванням до проекту резолюції був включений пункт про заборону на виїзд для співголів Партії народної свободи Бориса Нємцова і Владіміра Мілова: депутати Європарламенту висловлюють обурення цим рішенням влади і закликають негайно його скасувати. Піврічна заборона на виїзд Нємцова і Мілова була оголошена службою судових приставів 6 липня на вимогу бізнесмена-нафтотрейдера Геннадія Тимченка. Його не задовольнила форма спростування відомостей про нього в доповіді Нємцова і Мілова "Путін. Підсумки. 10 років", яке автори доповіді опублікували за рішенням суду.

Борис Нємцов повідомив Бі-Бі-Сі, що отримав постанову про "обмеження" виїзду з Росії у четвер, і євродепутати від Народної партії, а також ліберали і "зелені" одразу ж підготували додатковий пункт до резолюції. Ще до скасування постанови про обмеження виїзду за кордон Нємцов запевнив що, незважаючи на рішення судового пристава, негайно повертається до Москви.

У Страсбург на дебати і голосування по резолюції Нємцов та інший співголова ПАРНАСа Міхаіл Касьянов вирушили ще до того, як судовий пристав видав свою постанову.

Стратегічне партнерство ЄС і Росії під питанням?

У проекті резолюції про Росію євродепутати закликають виконавчі структури ЄС, президента Євросоюзу, верховного представника із зовнішніх зносин та головуючу зараз в ЄС Польщу "обережно" вести переговори щодо нової угоди про співпрацю з Росією в найближчі місяці, поки не буде проаналізовано перебіг передвиборчої кампанії і виборів до Державної думи та на пост президента Росії. "Справжнє стратегічне партнерство може існувати і розвиватися тільки на основі спільних цінностей, і розвиток відносин ЄС і Росії надалі має ув'язуватися із зміцненням у Росії демократії, законності та поваги до основних прав людини", - йдеться в резолюції. Європарламент також засуджує Росію за "брак незалежності" судів і висловлює "глибоке занепокоєння" законопроектом, який перебуває на розгляді Держдуми і, можливо, дозволить російським судам у деяких випадках ігнорувати постанови Європейського суду з прав людини. Це вже третя за півроку резолюція Європарламенту з приводу Росії: у грудні парламент Євросоюзу закликав уряди країн-членів запровадити санкції проти чиновників, причетних до справи Сергєяя Магнітського. Подробиці - тут. У лютому депутати засудили російську владу за порушення прав людини та недотримання законів. Подібні резолюції Європарламенту не мають юридично зобов‘язувального характеру.