Парламент ухвалив земельний кадастр

Документ, за який проголосували 260 депутатів (за 226 необхідних), набирає чинності з початку наступного року і визначає, що Державний земельний кадастр – це єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах Державного кордону України.

Копирайт изображения unian

Окрім того, закон описує цільове призначення земель, обмеження у їхньому використанні, а також подає дані про кількісну і якісну характеристику земель, їхню оцінку та інформацію про розподіл земель між власниками і користувачами.

До кадастру включатимуть найменування адміністративно-територіальної одиниці, опис її меж, площу земель, повне найменування суміжних адміністративно-територіальних одиниць, інформацію про акти, на підставі яких встановлені та змінені межі адміністративно-територіальних одиниць.

"Законопроектом закріплюється, що внесення відомостей до Державного земельного кадастру та надання відомостей з нього, буде здійснюватися Державним кадастровим реєстратором, який працюватиме у складі центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів та його територіальних органів. Що важливо? Державний кадастровий реєстратор сам безпосередньо буде приймати документи у громадян. Тобто, таким чином ми хочемо ліквідувати ту бюрократичну процедуру, яка сьогодні існує при проходженні документації у владному органі", - описав документ один із його авторів депутат Роман Ткач.

Кадастр як офіційний документ матиме паперову та електронну версію. Внесення інформації до державного кадастру і отримання відомостей з нього будуть платними.

Під час розгляду документа у парламенті депутат від Компартії Сергій Гордієнко розкритикував проект за те, що він не вимагатиме оприлюдення інформації про власників земельних ділянок. Комуністи також наполягали на тому, аби перед кадастром ухвалили закон про адміністративно-територіальний устрій. Як висловився Сергій Гордієнко, 95 відсотків адміністративних одиниць в Україні не мають меж.

Крок до ринку землі

Набрання чинності закону про державний кадастр співпаде у часі із завершенням мораторію на продаж землі. Фракція Юлії Тимошенко, яка виступає за продовження заборони продавати землю, за щойно ухавлений закон не голосувала.

Закон про державний кадастр є необхідним для впровадження ринку землі в Україні, що на початку року декларував Віктор Янукович в рамках земельної реформи - її проведення він називає одним із ключових завдань влади. За словами президента, землю необхідно зробити товаром і під певні умови продавати його:

"Але тільки в межах країни, тому що на продаж землі за межі країни на певний час буде накладено мораторій", - заявляв президент.

Раніше у державному агентстві земельних ресурсів повідомляли, що закон про ринок землі планують ухвалити до кінця року. За словами заступника голови відомства Миколи Калюжного, законопроект має дозволити продаж сільськогосподарських земель тільки фізичним особам України та державі в особі фонду землі державної власності, а також вводитиме обмеження на придбання землі в одні руки.

За словами експертів, значна частина земель в Україні вже фактично належить реальним власникам. Про незаконні оборудки у цій сфері говорив президент Віктор Ющенко.

Окрім того, за словами міністра аграрної політики і продовольства Миколи Присяжнюка, приблизно мільйон гектарів землі в Україні "невідомо кому належать, тобто, власники землі загинули чи померли, спадщину ніхто не отримав, і не зрозуміло, що робити".