Показали рештки "найжахливішого хижака"

Череп одного з найбільших "морських монстрів", що коли-небудь мешкали на землі, показали публіці.

Image caption Пліозавр з Дорсету великий, але, можливо, не найбільший

Череп тварини, що називається пліозавр, знайшли в англійському місті Дорсет, але знадобилося 18 місяців, аби очистити та скласти його і показати кожну деталь.

Науковці припускають, що ця істота, яку виставили зараз у Дорсетському музеї, може виявитися представником нового виду або навіть роду тварин.

"Це дивовижно. Ми бачили ці залишки спочатку як купу кісток. І поступово, після великої і тяжкої роботи, усе це з'єднали, - каже Річард Едмонтс, що досліджує Юрський період. - Нам кажуть, що череп завершений на 95%".

Це, ймовірно, один з найбільших і, безперечно, найкраще збережений та повний череп пілозавра з коли-небудь знайдених".

Залишки, яким 155 мільйонів років, знайшов місцевий колекціонер Кеван Шинан, і з 2003 по 2008 рік їх поступово вилучали зі скель біля Веймуту.

Він розповів Бі-Бі-Сі історію знахідки:

"Це була вдача. Я сидів на березі і побачив три частини. Я гадки не мав, що то було, але продовжував їх витягати. Потім упродовж кількох років я повертався і знаходив нову частину. Як пляжна сорока".

Спочатку це більше нагадувало величезні шматки скелі, аніж морського монстра, але тривалий підготовчий процес, який провів експерт зі скам'янілостей Скотт Мур-Фай, відкрив дрібні деталі знахідки.

Копирайт изображения Mark Witton
Image caption Пліозаври були головними хижаками океану

В експонаті, дещо схожому на крокодила, зараз легко побачити міць цієї "машини для кусання": пліозаври, які жили в Юрському і Крейдовому періодах, були головними хижаками в океані.

Тіло хижака не знайшли, воно, вірогідно, навіть не скам'яніло.

Але за вимірами науковців, череп довжиною 2,4 метри, міг належати хижаку довжиною 15-18 метрів.

Найбільша тварина?

Зараз володаря звання найбільшого морського монстра важко визначити, оскільки дуже рідко знаходять скелети повністю.

Але рештки потенційно більших екземплярів знайшли в Оксфордширі, а череп різновиду пліозавра, що називається кронозавр, з Австралії може сягати трьох метрів.

Серед претендентів також рештки "монстра", знайдені у Мексиці, та кістки з острова Шпіцберген, названі "Хижаком Ікс".

Вчені тепер намагаються з'ясувати, чи є новою для науки тварина, рештки якої знайшли у Дорсеті.

"Я дивився деякі описи тварин, і ця виглядає інакше: вона масивніша і міцніша... Однак, аби визначити, чи це щось нове, нам доведеться ретельно порівняти її з відомими видами," - сказав Річард Едмондс.