Експерт: Україна не є і не буде пріоритетом для США

Американські експерти критикують внутрішню політику України, але визнають: з приходом Януковича з Києвом стало легше працювати.

Копирайт изображения AP

Віце-президент дослідницького центру "Атлантична Рада" Деймон Вілсон, промовляючи на конференції у Вашингтоні, присвяченій Україні, відзначив значний поступ у співпраці, якого США та Україна досягли за президентства Віктора Януковича.

Він нагадав, що 5 років США не знали, з ким мати справу - з президентом Ющенком чи прем’єром Тимошенко, тоді як співпраця з адміністрацією Януковича є успішнішою.

Натомість, експерт заявив, що Україна має усвідомити: вона не є і не буде серед пріоритетів американської зовнішньої політики.

"Ось чому при будь-якому порушенні прав людини чи скочуванні до авторитаризму адміністрації США буде легко зменшити співпрацю, яка нині є стратегічною", - сказав Деймон Вілсон.

"Справа Тимошенко підриває довіру до суду"

Президент "Freedom House" Девід Креймер, який також узяв участь у конференції, гостро скритикував справу проти колишнього прем’єр-міністра Юлії Тимошенко. Детальніше про справу тут.

За його словами, висунення проти неї нових і нових звинувачень підриває довіру до суду і викликає думку, "що ці звинувачення проти неї не є справжніми".

Попри критику міжнародних організацій в адміністрації Януковича доводять, що кримінальні справи проти опозиціонерів є боротьбою з корупцією і не стосуються їхніх політичних переконань.

Раніше оприлюднені висновки "Freedom House" про те, що значна концентрація влади в президентських руках загрожує Україні авторитаризмом, підтримує і Джеймс Шерр з лондонського королівського інститут міжнародних відносин. Він також каже, що виникає запитання: що буде після того, як Україна підпише угоду з ЄС про зону вільної торгівлі. За його словами, необхідно серйозно подумати, які саме наслідки матиме така угода для української економіки.

Бжезинський: є непевність щодо майбутнього України

Занепокоєння внутрішньою політикою України висловлює і Збігнєв Бжезинський, колишній радник національної безпеки США.

Image caption Збігнєв Бжезинський називає Україну "старшим братом" Росії

Він каже, що і через 20 років після проголошення незалежності України, лишається "непевність" щодо її майбутнього. А символом проблем у внутрішній полиці, які викликають занепокоєння Заходу, стала "справа Тимошенко".

Натомість експерт відзначив визначеність у зовнішньополітичних пріоритетах Києва, зокрема – курс на європейську інтеграцію. Пан Бжезинський повторив свою тезу про те, що демократична Україна вплине на розвиток демократії в Росії.

"Підтримуючи добрі відносини з Росією, але просуваючись до ЄС, Україна з часом може викликати таке ж саме бажання в Росії. Тим самим Україна разом з ЄС зможе допомогти Росії допомогти собі самій", - сказав він.

За словами Збігнєва Бжезинського, Україна демонструє, що є більш зрілою у демократичному розвитку, ніж Росія і саме вона є "старшим братом" в історичному та політичному сенсах.

Про відданість України курсу на євроінтеграцію сказав і радник президента Януковича з зовнішньої політики Андрій Фіалко.

Натомість, за його словами, питання про вступ до Митного союзу з Білоруссю і Казахстаном зняте з порядку денного. Він наголосив, що Україна не буде інтегруватися до запропонованих Москвою союзів, але буде розширювати економічну співпрацю з нею.

Пан Фіалко також сказав, що Україна і далі наполягає на зменшенні ціни на російський газ, але Росія в обмін на це відверто просить в обмін "щось велике", якщо не вступ до Митного союзу, то - злиття "Нафтогазу" з "Газпромом". Але Україна на це не пристає, заявив радник президента.