У світі вшановують 16-ті роковини різанини в Сребрениці

У понеділок вшановують 16-ті роковини різанини у боснійській Сребрениці. З цієї нагоди перепоховають рештки більш ніж 600 вбитих боснійських мусульман, знайдених у братських могилах.

Копирайт изображения Getty
Image caption Меморіал, де поховані вбиті у Сребрениці у 1995 році, перетворився на місце паломництва

Кістки поховають у меморіальному центрі біля Сребрениці, де у 1995 році близько восьми тисяч мусульман були вбиті боснійськими сербами. Ті рештки були ідентифіковані із використанням класичних методик криміналістів та найновіших досягнень у сфері аналізу ДНК.

У меморіалі Потокарі під Сребреницею вже поховані рештки 4 з половиною тисяч чоловіків та хлопчиків. Цей меморіал став місцем щорічного паломництва для друзів та родичів загиблих у 1995 році мусульман.

Перші роковини, коли Младіч - за ґратами

Як каже кореспондент Бі-Бі-Сі, цьогорічні роковини мають особливе значення, оскільки вперше їх вшановують у той час, коли за ґратами перебуває колишній командувач боснійськими сербами Ратко Младіч. Саме його вважають одним із відповідальних за різанину.

Ратко Младіч 16 років переховувався від Міжнародного трибуналу у справах колишньої Югославії в Гаазі. Нині триває судовий процес у його справі, йому висунули 11 звинувачень. Про суд над Младічем читайте тут.

Кілька років тому на лавах підсудних в Гаазі опинився і колишній лідер боснійських сербів – Радован Караджич.

Чимало сербів їх обох вважають героями, тож рішення про видачу Младіча та Караджича Гаазі деякі серби сприйняли з обуренням. Натомість, їхній розшук упродовж кількох років лишався однією з умов вступу Сербії до Європейського Союзу.

У 2005 та 2010 роках президент Сербії Борис Тадич відвідав церемонію вшанування загиблих у Сребрениці, але цього року жоден сербський посадовець ще не підтвердив, чи візьме він участь у церемонії, чи ні.

Різанину у Сребрениці називають наймасовішим убивством у Європі з часів Другої світової війни. Це також єдиний епізод Боснійської війни 1992-1995 рр., який міжнародні суди визнали геноцидом.

Сребреницю, де здебільшого проживали мусульмани і яку оголосили зоною під протекторатом ООН, взяли в облогу боснійські серби, а згодом захопили і саме місто. Суперечливою лишається роль голландських миротворців ООН, які відповідали за ту територію, зокрема те, що боснійським сербам не чинили ніякого опору. Так, лише минулого тижня голландський суд ухвалив рішення про відповідальність голландців в одному з епізодів у Сребрениці. Детальніше тут.

Новини на цю ж тему