Експерт: обмеження імпорту овочів з ЄС не вплине на ринок

Державна ветеринарна та фітосанітарна служба повідомляє про тимчасову заборону ввозити в Україну з Європейського Союзу деякі види овочів без офіційного документа про проведені дослідження "на бактерії груп кишкової палички".

Копирайт изображения AFP
Image caption Україна вимагає від європейських експортерів додаткових документів, щоби запобігти ввезенню "небезпечних продуктів рослинного походження"

"Серед цих продуктів картопля, помідори, цибуля, капуста, морква, буряк, огірки, бобові та деякі інші", - йдеться у повідомленні служби.

Офіційний документ, який дозволить ввезення, має бути виданий уповноваженим органом країни-експортера. Інакше – треба проводити аналіз овочів у державних лабораторіях ветеринарної медицини.

Рішення про тимчасове обмеження ухвалили міністерство аграрної політики та продовольства і головна державна інспекція з карантину рослин.

Як зазначено в офіційному повідомленні, у такий спосіб влада хоче запобігти ввезенню "на територію України небезпечних продуктів рослинного походження".

У державній службі з карантину рослин Бі-Бі-Сі сказали, що невідомо, до якої дати триватиме заборона.

Експерт: обмеження імпорту на ціни не вплине

Директор інформаційної компанії "ПроАгро" Микола Верницький в інтерв’ю Бі-Бі-Сі припустив, що обмеження імпорту навряд чи позначиться на ціні овочів.

Він нагадав, що зараз є сезонна тенденція до здешевлення овочів через те, що, по-перше, з’являються польові овочі українського виробництва, по-друге, зараз дешевше коштує обігрів теплиць.

"З Європи до нас не так вже багато постачалося. Більше постачалося з Молдови, з Туреччини, з Болгарії. З таких найближчих країн, які дають дешевші овочі, ніж Європа. Я гадаю, що ця заборона ніяк не вплине на цінову ситуацію, на ринок взагалі і тим більше не вплине на постачання овочів", - сказав пан Верницький.

Власне виробництво, за словами експерта, без проблем покриває можливе зменшення постачань.

Україна обмежує, Росія дозволяє

На початку червня Україна посилила контроль на кордоні за ввезенням овочів з країн Європейського Союзу. Це сталося після того, як в деяких країнах Євросоюзу зафіксували спалахи заражень бактерією E.coli.

Найбільше постраждала Німеччина, там померло близько півсотні людей. Загальна кількість недужих сягнула кількох тисяч.

Росія заборонила імпорт овочів з країн Європейського Союзу на початку червня.

Нині профільні російські відомства, навпаки, дозволяють імпорт овочів. Йдеться, щоправда, про особливий режим допуску, тобто з підтвердженням безпечності кожної партії овочів. Так, вже дозволили ввозити овочі з шести країн ЄС: Нідерландів, Іспанії, Бельгії, Данії, Чехії та Греції.

Минулого тижня Європейський Союз заборонив до 31 жовтня імпорт всіх видів насіння та бобів з Єгипту, оскільки ймовірним джерелом спалаху заражень E.coli вважають насіння гуньби саме з тієї країни.