Буша звинувачують у застосуванні тортур

Human Rights Watch (HRW) навела "неспростовані докази"

Копирайт изображения AP
Image caption Джордж Буш казав, що деякі дозволені ним методи рятують людські життя.

Організація Human Rights Watch (HRW) закликає президента США Барака Обаму розпочати кримінальне розслідування щодо звинувачень на адресу адміністрації Джорджа Буша-молодшого. 43-ому керівнику Білого Дому закидають санкціонування тортур.

Правозахисники заявили, що існують "неспростовані докази" тортур за наказом Джорджа Буша.

Попередній президент США захищав деякі з методів, твердячи, що вони запобігають нападам і рятують людські життя.

Адміністрація Обами розпочала розслідування смертей у в'язниці ЦРУ та інших випадків "несанкціонованих дій".

Однак Human Rights Watch наполягає, що ті розслідування не стосуються діяльності, спеціально санкціонованої деякими представниками адміністрації Буша.

Правозахисна група каже, що необхідно розслідувати дії колишнього президента, віце-президента, міністра оборони і голови ЦРУ:

"Існують серйозні підстави розслідувати діяльність (Джорджа) Буша, (колишнього віце-президента Діка) Чейні, (колишнього міністра оборони Дональда) Рамсфельда і (колишнього керівника ЦРУ Джорджа) Тенета за дозвіл застосовувати тортури і чинити військові злочини," - заявив Кеннет Рот, виконавчий директор Human Rights Watch.

"Президент Обама трактує тортури як невдалий вибір політики, а не як злочин. Його рішення покласти край жорстокій практиці допитів можна буде легко змінити, якщо не буде відновлена чітка юридична заборона на тортури," - йдеться у заяві.

На 107 сторінках доповіді Human Rights Watch йдеться про інформацію, яка свідчить, що Буш та його підлеглі застосовували такі засоби, як, наприклад, імітація утоплення, використовували таємні в'язниці ЦРУ та дозволяли перевезення в'язнів до країн, де їх піддавали тортурам.

Джордж Буш заявляв, що він діяв за порадами своїх юристів, які казали йому, що застосування імітації утоплення до деяких в'язнів Гуантанамо було законним.

Натомість правозахисники доводять, що нерозслідування таких випадків підриває авторитет США, які, своєю чергою, наполягають на притягненні до відповідальності порушників прав людини у таких країнах як Лівія та Шрі-Ланка.