Газпром підкрадається до української ГТС

Українські та російські ЗМІ пишуть про те, що газовий монополіст Росії "Газпром" може отримати контроль над газорозподільними мережами України.

Копирайт изображения Reuters
Image caption У "Газпромі" ймовірну угоду з "Ренова" поки що не коментують

Так, днями в Росії оголосили про наміри "Газпрому" та холдингу "Ренова" об’єднати свої активи в електроенергетиці. Але за даними української газети "Дело", структури "Газпрому" також планують придбати у холдингу майже всі газорозподільні мережі, а серед них – і 5 українських.

Російські ЗМІ пишуть про представників "Газпрому", які відмовляються коментувати цю інформацію, доки не висловить свою позицію Віктор Вексельберг, якому належить "Ренова".

Віктор Вексельберг купив 5 українських газорозподільних компаній у 2006 році. Нині ЗМІ повідомляють, що він планує продати практично всі свої газорозподільні активи, а головним покупцем може бути дочірня структура "Газпрому" - "Газпром газорозподіл".

До ГТС - через газорозподіл

Питання про об’єднання газових активів України та Росії дуже болюче для Києва.

Президент Віктор Янукович не раз казав про неможливість злиття "Газпрому" та "Нафтогазу", хоча російська сторона натякала, що саме це дозволить Києву отримувати російський газ за меншою ціною.

Тим більше, що попри позірне зближення Росії та України за президентства Віктора Януковича, Києву так і не вдалося переконати Москву переглянути газові угоди, укладені ще Юлією Тимошенко. Київ заявляє про їхню невигідність, тоді як Москва наполягає на тому, що контракти необхідно виконувати.

Нині ж експерти припускають, що "Газпром" може наблизитися до взяття під контроль української газотранспортної системи. Російська служба Бі-Бі-Сі наводить думку експерта, який каже, що для "Газпрому" контроль над розподіленням газу серед українських споживачів може стати першим кроком до контролю над ГТС України.

При цьому експерт, партнер компанії RusEnergy Міхаїл Крутіхін, каже, що Україна навряд чи зможе завадити цій угоді, оскільки вона, найімовірніше, не порушить антимонопольне законодавство. Тоді як проти можуть виступити російські антимонопольні органи.

"Є сумніви, що російські антимонопольні органи дозволять формування такого енергетичного гіганта", - сказав Міхаїл Крутіхін.