Литва і Австрія у суперечці за радянський штурм

Радянські війська у Вільнюсі 1991 року Копирайт изображения Getty Images
Image caption Під час штурму телецентру у Вільнюсі 1991 р. загинули 14 людей

Литва вимагає від Австрії пояснень щодо звільнення заарештованого раніше цього тижня громадянина Росії, якого Вільнюс хоче допитати щодо операції радянських спецсил, які брали участь у придушенні протестів 1991 року за часів боротьби країни за незалежність.

У заяві міністерства закордонних справ Литви мовиться, що підозрюваного, Міхаїла Головатова, було заарештовано за європейським ордером, але у п’ятницю, менше ніж через 2 дні після арешту, його звільнили.

"Ми чекаємо на переконливі пояснення від Австрії причин, які призвели до такого рішення, і чому рішення ухвалили так швидко", - сказано в заяві міністра закордонних справ Литви.

Пан Головатов, який, як повідомляють, був в Австрії на відпочинку, повернувся до Москви.

МЗС у Вільнюсі викликає у понеділок посла Австрії для пояснень.

Наразі про причину звільнення пана Головатова не кажуть, але інформаційні агентства цитують дипломатів, які твердять про втручання у справу Москви.

"Ми маємо підозри, що Москва застосувала тиск щодо Австрії", - цитує Франс Прес неназваного литовського посадовця.

Підрозділ "Альфа", яким командував полковник КГБ Міхаїл Головатов, у січні 1991 року брав участь у штурмі телецентру в Вільнюсі, в результаті чого загинуло 14 цивільних і сотні було поранено.

У 1990-ті роки литовський суд засудив до ув’язнення шістьох радянських посадовців за їхню роль у придушенні протестів, але близько десяти інших підозрюваних переховуються в Росії й Білорусі.

Раніше цього року прокуратура заявила, що хоче також допитати колишнього радянського лідера Міхаїла Горбачова, який був при владі 1985-1991 рр., коли розпався Радянський Союз.