Авіація США, України і Польщі захищатиме Євро

Літаки трьох країн - України, США та Польщі - почали у понеділок навчання для охорони повітряного простору над місцями проведення фіналу Європейського чемпіонату з футболу у 2012 в Україні та Польщі.

Копирайт изображения bbc
Image caption Літаки України, США і Польщі захищатимуть стадіони під час Євро-2012

Навчання "Безпечне небо-2011" проходять на Полтавщині, поблизу Миргорода. Під час навчань літаки обрали тактику протидії повітряними суднам, які можуть бути використані для здійснення можливих нападів на спортивні об'єкти.

Речник Військово-повітряних сил України Роман Юрчило сказав Бі-Бі-Сі, що завданням навчань є охорона повітряного простору міст проведення Євро-2012.

"Мета – сумісність дій повітряних сил України, США і Польщі. А в разі необхідності – припинення протиправних дій повітряних суден. А також надання допомоги іншим літакам, які братимуть участь у контролюванні повітряного простору", - сказав речник Військово-повітряних сил.

За твердженнями пана Юрчила, це відповідає міжнародній практиці.

Чи можуть такі дії гарантувати стадіони від нападів?

Як сказав Бі-Бі-Сі директор Центру досліджень армії, конверсії і роззброєння Валентин Бадрак, в ході нинішніх навчань буде відпрацьована конкретна ситуація можливої неконтрольованої появи над стадіонами літаків, які не відповідають на запити.

На думку експерта, це важливо для безпеки стадіонів.

"Це необхідно для силових структур. Українські спецслужби співпрацювали у цій сфері із французькими силами безпеки. Адже Франція має серйозний досвід у боротьбі з тероризмом".

Ще раніше УЄФА опублікувала концепцію безпеки та правопорядку, яка визначає вимоги до країн-господарів турніру.

Йдеться про заборону польотів над стадіонами, посилення контролю за використанням повітряного простору, супровід літаків.

Як кажуть експерти, світовий досвід проведення міжнародних спортивних змагань засвідчує необхідність обов'язкового захисту від можливих терористичних акцій, зокрема, з повітря.

Ще 2002 року під час проведення чемпіонату світу з футболу в Японії і Південній Кореї на стадіонах було встановлено ракети класу "земля-повітря" та обладнання для виявлення хімічної зброї, а повітряний простір над аренами патрулювали винищувачі.