Дем'янюка звинувачують ще у 4400 вбивствах

Баварські прокурори розпочали нове розслідування стосовно Івана (Джона) Дем’янюка. Це сталося по тому, як була подана нова скарга зі звинуваченнями у воєнних злочинах на адресу 91-річного вихідця з України.

Копирайт изображения AP

У травні Дем’янюка визнали співучасником у вбивстві майже 30 тисяч людей у таборі смерті Собібор під час Другої Світової війни. Таке рішення суд Мюнхена ухвалив на підставі того, що Іван Дем’янюк був охоронцем у Собіборі. Детальніше тут.

Як пише агенція Associated Press, це вперше в Німеччині людину визнали співучасником у вбивствах без доказів її участі у самих вбивствах, а на основі даних про те, що вона служила наглядачем у таборі смерті.

Тоді Дем’янюка засудили до 5 років у в’язниці, але звільнили одразу ж після процесу на час розгляду апеляції. Це, як прогнозують, може тривати до 2 років.

Зараз Іван Дем’янюк перебуває у будинку для літніх людей в Німеччині.

Ані він, ані члени його родини поки що не коментували рішення баварських прокурорів, оприлюднене в понеділок.

Цього разу Дем’янюка звинувачують у співучасті у вбивствах 4400 людей, які сталися у час, коли він, як припускають, служив наглядачем у концентраційному таборі Флоссенбюрг у Баварії.

Втім, німецькі юристи проводять чітке розрізнення між табором смерті та концентраційним табором. Вони наголошують, що бути наглядачем, щоби вважатися співучасником убивств достатньо саме у випадку з табором смерті, а не концентраційним табором.

Виходячи з цього, у червні Німеччина відмовила Іспанії в екстрадиції Івана Дем’янюка за звинуваченнями стосовно табору Флоссенбюрг. Подробиці тут.

І хоча Флоссенбюрг не був табором смерті, як Собібор, автори скарги наполягають, що не слід їх розрізняти.

"За законом немає різниці, чи там мали на меті вбити всіх чи вбити третину народу. Все одно це вбивства", - каже Корнеліус Нестлер, представник родин жертв Собібору та один з авторів скарги.