Інтернет “міняє нашу пам’ять”

Дослідження, опубліковане в журналі "Science", свідчить про те, що тривале використання комп’ютерів та інтернету призводить до змін у пам’яті людини.

Image caption Важливо, щоб інформація була кимось раніше запам'ятована, кажуть вчені

Сучасні експерименти з пам’яттю людини засвідчили - люди, яким ставили складні питання, починали відразу думати про комп’ютери та інтернет.

Коли учасники експериментів розуміли, що відповіді на поставлені запитання можна буде побачити на комп’ютері пізніше, активність мозку зменшувалася, в той же час ця активність зростала під час пошуку інформації.

Науковці стверджують, що інтернет діє як "трансактивна" пам’ять – людина залежна від того, щоб інформація була запам’ятована кимось раніше.

Науковець Бетсі Спероу з Колумбійського університету каже, що ідея "трансактивної пам’яті" полягає у зовнішніх ресурсах, які існують в інших людях.

Більш переконливий експеримент запропонував умови, за яких частині учасників наказали зберегти дані в різних папках на комп’ютері, а частині повідомили про те, що файли пізніше будуть знищені.

Коли наказали пригадати дані, то ті, хто знав, що інформація буде знищена, показали кращі результати, ніж ті, хто просто зберіг інформацію.

"Це говорить про те, що пам’ять не зберігає інформацію, яку можна легко знайти в інтернеті, оскільки "вона" впевнена, що ця інформація збережена на зовнішньому ресурсі", - запевняє доктор Спероу.

Вона також пояснила, що схильність учасників пам’ятати розташування інформації, а не саму інформацію, є ознакою того, що люди не стають менш здатними запам’ятовувати, а просто пристосовуються до організації наявної інформації в більш зручній формі.

"Я не думаю, що Google робить нас дурними – ми просто змінюємо спосіб, яким ми запам’ятовуємо речі... В наші дні, якщо ви можете знайти матеріал в мережі, навіть коли ви йдете вулицею, це також є навиком накопичення та збереження інформації. Іншими словами, вміння пам’ятати – це знати, куди та до кого звернутись", - каже Бетсі Спероу.