Країни єврозони домовилися про допомогу Греції

Світові фондові ринки почали зростати після повідомлень про те, що лідери країн зони євро досягли попередньої угоди щодо подолання грецької боргової кризи.

Копирайт изображения AP
Image caption Усі очі прикуті до саміту щодо боргів у єврозоні, який проходить в Брюсселі.

Проект, який потрапив у пресу, включає можливість реструктуризації боргу Греції та збільшення європейського позикового фонду.

"Греція зараз в унікально складній ситуації серед країн єврозони," - йдеться у заяві учасників зустрічі.

На тлі цих повідомлень суттєво зросли акції європейських банків. Акції німецького "Commerzbank" стрибнули майже до 9%, у Франції акції банків "Societe Generale" і "Credit Agricole" зросли на 6%.

Німецькі та французькі банки є найбільшими кредиторами Греції.

Канцлер Німеччини Ангела Меркель і французький президент Ніколя Саркозі дійшли згоди в питанні боргової кризи країн єврозони і виробили спільну позицію ще до початку надзвичайного саміту Європейського Союзу в Брюсселі.

Греція отримала перший пакет допомоги у травні минулого року, але боргова криза у тій країні і далі підриває рівновагу на глобальних фінансових ринках. Дехто навіть припускає, що вона може становити загрозу для майбутнього євро.

"Вибірковий дефолт"

Проект домовленості передбачає втрати для кредиторів Греції, а також збільшує роль надзвичайного фонду для допомоги в ЄС.

Такі заходи можуть допомогти іншим країнам, що опинилися у складній ситуації, таким як Португалія.

Ян Кіс де Янгер, міністр фінансів Голландії, сказав, що так званий "вибірковий дефолт" щодо боргів Греції, проти якого виступала Франція, є "потенційно неминучим".

Афіни вже запровадили масштабні заходи економії, в тому числі скорочення витрат і підвищення податків, і вже домовилися щодо подальших рішучих дій, аби зменшити державний борг.

Пропозиціям, за якими приватні інвестори мають зазнати втрат, опонувала Франція і Європейський центральний банк, які боялися, що це може спрчинити загальноєвропейську банкову кризу.