Норвегія оплакує загиблих у нападі екстреміста

Громадяни Норвегії оплакують жертв масового вбивства в молодіжному таборі на острові Утоя і бомбового нападу в столиці Осло.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Діти, які вижили в нападі екстреміста на їхній табір, не можуть відійти від шоку, як і ціла країна

Понад 85 людей - переважно підлітків - загинули в стрілянині, яку здійняв озброєний нападник на острові - через кілька годин після того, як потужний вибух стався в урядовому кварталі столиці Осло. Там загинули семеро людей.

Фоторепортаж про напади в Норвегії

Прем'єр-міністр Норвегії Єнс Столтенберг зустрівся з родичами підлітків і застеріг, що кількість жертв може зрости, бо доля кількох людей досі невідома.

Шок і скорбота

Норвезька поліція заарештувала 32-річного Андерса Берінга Брейвіка, якого кореспонденти називають крайньо-правим екстремістом.

Він здався поліції без опору. Наразі невідомо, чи він діяв один, чи в нього були спільники.

Затриманому висунуто звинувачення в актах тероризму і вбивствах людей. Поліція каже, що він співпрацює зі слідством.

Копирайт изображения BBC World Service
Image caption Острів Утоя - рай, що став пасткою для жертв екстреміста

На зустрічі з родичами дітей, які відпочивали в таборі на острові Утоя, були також норвезькі король Гаральд і королева Соня. Король закликав норвежців підтримувати одні одних, "щоб не дати страху нас подолати".

Частина людей, які зібралися в готелі неподалік острова, досі не знають, де їхні діти.

Пан Столтенберг пообіцяв родичам підтримку. Раніше він назвав острів Утоя "юнацьким раєм, що перетворився на пекло".

Співчуття

Багато країн висловили Норвегії співчуття і солідарність.

США в заяві назвали подвійний напад у п'ятницю "нелюдськими актами насильства", а голова Європейської Ради Герман ван Ромпей сказав, що глибоко шокований боягузницькими діями, яким не може бути виправдання.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Андерс Берінг Брейвік співпрацює зі слідством, але його мотиви поки невідомі

Королева Британії Єлизавета ІІ в листі королю Норвегії Гаральду висловила шок і смуток. Осуд масових убивств висловили уряди Британії, Росії, Франції, Німеччини.

Президент США Барак Обама сказав, що напади в Норвегії є нагадуванням світові про потребу не допускати подібного тероризму.

У суботу уряд Норвегії повідомив, що в розслідуванні нападів 22 липня країні допомагатимуть розвідки інших європейських країн і організація Європол.

Втім, прем'єр-міністр Єнс Столтенберг сказав, що Норвегія не буде підвищувати рівень загрози теракту. Заява пролунала після надзвичайного засідання уряду.