Латвійці розпускають парламент

Латвія проголосувала за розпуск парламенту на референдумі, який вже охрестили "історичним".

Копирайт изображения AFP
Image caption Латвійці переважною більшістю підтримали розпуск парламенту

Після підрахунку понад 70% голосів Центральна виборча комісія повідомляє, що за розпуск парламенту проголосували близько 95% людей. Найімовірніше, що дострокові парламентські вибори у тій країні пройдуть у вересні. Попередні вибори відбулися у жовтні.

Референдум, який відбувся у суботу, став першим в історії країни після розпаду СРСР.

Оглядачі називають розпуск парламенту перемогою попереднього президента Латвії Валдіса Затлерса.

Саме він у травні ризикнув своєю посадою та втратив її, коли призначив плебісцит. Пан Затлерс пішов на цей крок після того, як депутати заблокували антикорупційне розслідування проти одного з парламентарів, якого називають чи не найбагатшою людиною в країні.

На початку червня латвійський парламент обрав лідером країни малопопулярного бізнесмена Андріса Берзіньша. Подробиці тут.

"Відсіч" олігархам

Новоствореній політичній силі Валдіса Затлерса – Партії реформ – прогнозують хороший результат на дочасних виборах. Саме вона, хоча її установчий з’їзд провели лише у суботу, вже лідирує за результатами соціологічних опитувань.

"Я втомився жити у країні, де правлять брехня, цинізм та жадібність", - сказав Затлерс напередодні референдуму.

Чимало латвійців розділяють занепокоєння Затлерса тим, що олігархи в останні роки мають занадто великий вплив на політику країни. Політичний аналітик Іварс Іджабс каже, що результатами референдуму латвійці дякують Затлерсу за "звільнення від парламенту".

"Це нова можливість змінити ситуацію, зробити щось із корупцією, яка є проблемою номер один для Латвії, - каже Інара Слуцька, яка в суботу проголосувала за розпуск парламенту.

Латвія, країна із населенням у 2,2 мільйони, сильно постраждала від світової кризи. Рівень безробіття там сягнув 25%, тож тисячі людей вирушили у пошуках роботи до Швеції, Великої Британії та Ірландії.

У 2008 році Євросоюз та Міжнародний валютний фонд погодилися надати Латві 7,5 мільярдів євро допомоги. Попри шкоду, завдану кризою, уряд сподівається, що вже у 2014 році Латвія запровадить євро.