Янукович та Медвєдєв позбавили Севастополь ''свята''

Попри широкий резонанс, найімовірніше, що зустріч президентів України та Росії у Севастополі на святкуванні Дня військово-морського флоту Росії 31 липня не відбудеться.

Копирайт изображения Getty
Image caption Остання зустріч Медвєдєва та Януковича відбулася у квітні

Однією з перших сумніви у зустрічі Віктора Януковича та Дмітрія Медвєдєва озвучила прес-секретар російського президента Наталя Тімакова. Ще минулого тижня вона сказала, що дата зустрічі не визначена і "узгоджується дипломатичними каналами". Поїздки до України немає і у графіку Дмітрія Медвєдєва на його офіційному сайті.

Про можливу зустріч мовчать і в адміністрації Віктора Януковича. Прес-секретар президента Дарка Чепак сказала Бі-Бі-Сі, що у неї немає інформації про зустріч і наголосила, що і раніше адміністрація не анонсувала її. Утім, на питання Бі-Бі-Сі, чи не означає це, що зустріч не відбудеться, бо її не підготують вчасно, вона сказала, що "все може бути".

Втім, як розповідає кореспондент Бі-Бі-Сі у Севастополі, там вже не приховують, що Віктор Янукович не приїде.

Хоча, розповідає Олександр Шталтовний, місцева влада широко рекламувала приїзд українського президента на День ВМФ Росії.

Голова севастопольської міської адміністрації Володимир Яцуба пояснив неприїзд президента Януковича "щільним графіком". І це при тому, що зараз президент України якраз перебуває в Криму.

"У президента багато різних турбот: в нього не єдиний Севастополь. В нього – маса інших питань. Можу відверто сказати, що Віктор Федорович особисто мені зателефонував і сказав: "Візит обов’язково буде, тільки в інший час", - сказав Яцуба в інтерв’ю Бі-Бі-Сі.

Ні вашим, ні нашим

Оглядачі висувають кілька версій, чому президент України не відвідає святкування Дня флоту Росії в Криму.

Як розповідає наш кореспондент у Севастополі, оглядачі звертають увагу на те, що президент Янукович не відвідував аналогічне свято українського флоту.

Тоді на урочистостях обійшлися спікером парламенту Володимиром Литвином, а з Росії приїхав спікер Державної Думи Боріс Гризлов. Подробиці тут. Тому присутність президента Януковича на Дні флоту Росії може бути сприйнята неоднозначно.

День флоту Росії в українському Севастополі часто відзначають за участі високих гостей з сусідньої країни. За 20 років незалежності України на святкування Дня флоту Росії до Севастополя приїжджали і Владімір Путін у якості президента Росії, і попередній російський посол Віктор Чорномирдін, і головнокомандувач російського флоту адмірал Владімір Висоцький, і міністр оборони Росії Анатолій Сердюков, а також численні депутати російського парламенту.

Газ затьмарив свято?

За іншою версією, зустріч президентів відклали через те, що не вирішене одне з найголовніших питань можливого порядку денного, а саме – зниження ціни на російський газ для України.

Україна упродовж тривалого часу наполегливо закликає Москву знизити ціну, апелюючи до того, що контракти, укладені у 2009 році між двома країнами, були вкрай невигідними для Києва.

Тодішнього прем’єр-міністра Юлію Тимошенко навіть звинуватили у перевищенні службових повноважень при укладанні тієї угоди. Цю справу нині розглядає Печерський суд Києва. Хоча низка оглядачів та західних видань висловлюють здивування тим, що екс-прем’єра звинувачують, фактично, за її політичні рішення.

Втім, Москва не менш послідовно відкидає заклики Києва, заявляючи, що контракти укладені, а отже – мають виконуватися. Натомість, Києву обіцяють знижку на газ в обмін на газотранспортні активи або ж у разі злиття російського "Газпрому" та українського "Нафтогазу", або, як припускає експерт Михайло Басараб, в обмін на вступ до Митного союзу на умовах Москви.

Експерт компанії "Перша рейтингова система" Михайло Басараб в інтерв’ю Бі-Бі-Сі припустив, що скасування зустрічі свідчить про серйозне охолодження у відносинах Росії та України.

"Це може бути, певною мірою, наслідком переговорів про вступ України в Митний союз чи підписання договору-асоціації з Європейським Союзом. Тобто до цього часу ще така не до кінця визначена позиція Києва, до якого договору стратегічного партнерства долучатиметься Київ", - припускає експерт.

Михайло Басараб також не виключає, що скасування зустрічі може бути наслідком "накопичення критичної маси невдоволення одне одним".

Востаннє Янукович та Медвєдєв зустрічалися у квітні. Зустріч президентів була запланована і у червні, але її скасували.