Норвегія створює комісію "22 липня"

Прем’єр-міністр Норвегії Йенс Столтенберг заявив, що ніхто не піддає сумніву компетентність уповноважених правоохоронних органів, проте спеціальна комісія дозволить мати ширший контекст вибухів в Осло та бійні на острові Утойя минулої п’ятниці.

Image caption Прем’єр-міністр Норвегії каже, що зараз час втішати родичів жертв подій 22 липня і лікувати поранених, але згодом буде час і для роздумів та висновків

"Це (створення комісії) не можна розглядати як критику на адресу правоохоронних органів. Ми з великою повагою ставимося до того, як різні органи провадили порятункові операції. Проте ми вважаємо, що було б дуже важливим ще раз проаналізувати всі події, аби зробити максимально правильні висновки з тих подій", - заявив норвезький прем’єр, додавши, що створення комісії погоджено зі всіма політичними силами.

Пан Столтенберг заявив, що незалежне розслідування потрібно ще й тому, що "відбувся напад на Норвегію як державу". Він також підкреслив, що ці події не змусять норвезьке суспільство відмовитися від традиційної відкритості, демократичності та толерантності.

Відповідальність за обидва напади, жертвами якого стали принаймні 76 осіб, взяв на себе Андерс Берінг Брейвік.

За словами адвоката Брейвіка, влаштовуючи вибухи і руйнування в урядовому кварталі та розстрілюючи молодь у таборі молодіжного крила правлячої Робітничій партії, той хотів завдати максимальної шкоди цій партії і привернути увагу до згубної, як він вважає, міграційної політики нинішнього уряду Норвегії.

Керівник поліцейської служби безпеки Норвегії Янне Крістіансен заявила, що наразі правоохоронці не знайшли доказів зв’язків Андерса Брейвіка із ультраправими екстремістами у Норвегії чи за кордоном.

Проти Брейвіка висунуто звинувачення у тероризмі та злочині проти людяності, за яке його можуть засудити до позбавлення волі на 30 років.