ЧФ Росії співпрацюватиме з НАТО?

Російський Чорноморський флот активно залучається та залучатиметься у майбутньому до потужних міжнародних військових навчань - заявив новопризначений командувач.

Image caption Новий командувач ЧФ Росії каже, що російські моряки вдосконалюватимуть свою майстерність не тільки у навчаннях із українськими військовими

Виступаючи у Севастополі напередодні святкування Дня ВМФ Росії, контр-адмірал Олександр Федотєнков заявив, що "цього року високу професійну майстерність продемонстрували моряки-чорноморці, що брали участь у низці міжнародних навчань, до яких ми активно залучаємось та залучатимемось у майбутньому".

Не словом, а ділом

Як приклад активної міжнародної флотської співпраці російський воєначальник навів, на його думку, успішний дебют загону кораблів ЧФ у навчаннях НАТО Bold Monarch-2011, які відбулися у червні неподалік бази підводних човнів Альянсу, що в іспанській Картахені. Подробиці тут

Вперше за історію взаємин Росія-НАТО, у найпотужніших рятувальних навчаннях Альянсу від ВМФ Росії були представлені дизель-електричний підводний човен "Алроса", а також три пошуково-рятувальні судна Чорноморського флоту.

Image caption Російський підводний човен "Алроса" виходить із Севастополя, аби приєднатися до навчань НАТО у Іспанії

"Начальник генштабу збройних сил Росії генерал армії Макаров та начальник головного штабу ВМФ адмірал Татаринов, що відвідали наші сили в Іспанії, високо оцінили дії моряків-чорноморців. А після завершення Bold Monarch-2011, рятувальний буксир ЧФ "Шахтар" та великий протичовновий корабель Північного флоту "Адмірал Чебаненко" разом з кораблями ВМС США, Великої Британії та Франції взяли участь у потужних маневрах Frucus-2011, після чого здійснили захід до бази ВМС США Норфолк", - повідомив на урочистостях у Будинку офіцерів ЧФ контр-адмірал Олександр Федотєнков.

Командувач ЧФ Росії також відзначив високий, на його думку, рівень проведення цьогорічних російсько-українських навчань серії "Фарватер миру".

Дружба дружбою, а навчання - нарізно?

Попри постійні акценти російської сторони на взаємної користі російсько-українських навчань, місцеві спостерігачі констатують факт спрощення плану цих маневрів до рівня "роботи на телекамери".

Водночас, відзначають військові експерти, участь сил ЧФ у маневрах із західними партнерами Росії рік від року зростає. Принаймні всі чотири російські учасники Bold Monarch-2011 попередньо готувались саме до "Фарватеру миру-2011", але за два місяці до навчань у Севастополі отримали наказ з Москви – готуватись до маневрів НАТО.

Image caption Із Україною - спільні паради, із НАТО - спільні навчання?

Аналітики збігаються на думці, що "братерський обмін кораблями", які під час свят українського та російського флотів "в єдиному строю" стоять на внутрішньому рейді Севастополя, нескінченні "крокування пліч-о-пліч почесних варт" обох флотів та "демонстрація військової єдності" під час відверто пропагандистського, а по суті, слабкого "Фарватеру миру-2011" - це демонстративні дії, що приховують справжню мету, - "відволікання" українських моряків від співпраці з НАТО та утримання України у російській політичній орбіті.

Це, на думку аналітиків, підтверджують і регулярні висловлення російським МЗС стурбованості стосовно заходу у Чорне море для участі у навчаннях з українцями кораблів ВМС США. Востаннє такі заяви були пов’язані із участю американського крейсера "Монтерей" у навчаннях "Сі бриз-2011". Подробиці тут

Між тим кораблі країн НАТО – часті гості Новоросійську, Владивостоку та Санкт-Петербурзі. Ці візити відбуваються на тлі інтенсивного діалогу, який Росія тривалий час веде і з НАТО, і зі Сполученими Штатами Америки.