Сенат США не підтримав закон про держборг

Сенатори відкинули законопроект про збільшення граничного рівня державного боргу, ухвалений у Палаті представників, і покликаний запобігти дефолту.

Копирайт изображения Getty
Image caption Сенатори не підтримали ухвалений у палаті представників Конгресу законопроект, покликаний запобігти дефолту

У разі, як до 2 серпня ліміт держборгу не буде збільшено, США доведеться оголосити перший за свою історію дефолт, тобто неспроможність вчасно обслуговувати зовнішні зобов’язання.

Нижня палата американського законодавчого органу контролюється республіканцями, які й віддали свої голоси за розроблений спікером Палати представників, республіканцем Джоном Бейнером законопроект, що передбачає збільшення ліміту державного боргу із одночасним скороченням державних видатків, на що категорично не згодні демократи.

Проте у верхній палаті Конгресу, Сенаті, що його контролюють представники правлячої Демократичної партії, законопроект про держборг було відкинуто.

Раніше президент США Барак Обама заявляв, що демократи та республіканці мають дійти компромісу із такого надзвичайно важливого питання, закликаючи республіканців поступитися партійними принципами "заради американського народу", а міністр фінансів США Тімоті Гайтнер попереджав, що у разі, як згоди не буде, то 2 серпня США будуть змушені оголосити дефолт.

Оцінки оглядачів щодо подальшого перебігу подій є досить різними. Одні передрікають ледве не повторення Великої депресії 30-х років минулого століття, що вразила не тільки США, але й увесь світ, та стала однією із причин початку Другої світової війни. Інші ж кажуть, що дефолт США буде суто технічним.

Проте мало хто має сумніви, що у кожному разі довіру до американського долара, який нині є світовою валютою, буде підірвано, а наслідки цього можуть бути непередбачуваними. Подробиці тут

Ситуацію не покращують і останні дані про стан економіки США, - темпи зростання ВВП виявилися набагато повільнішими, аніж очікувалося раніше. Тоді, як уряд сподівався, що у другому кварталі американська економіка зросте на 1,8%, справжні темпи виявилися на піввідсотка нижчими.