Сандей Аделаджа і 600 ошуканих: хто винен?

Генеральна прокуратура України завершила слідство і затвердила обвинувальний висновок у справі групи компаній Кіng's Capital.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Сандей Аделаджа заперечує свою причетність до діяльності Kings Capital

Серед осіб, що фігурують у справі - пастор церкви "Посольство Благословенного царства Божого для всіх народів", громадянин Нігерії Сандей Аделаджа і ще п'ять осіб. Двоє з них перебувають під арештом, інші - на підписці про невиїзд.

Слідство дійшло висновку, що протягом 2006-2008 років група компаній Кіng's Capital приймала у вірян церкви "Посольства Божого" внески під високі відсотки, але в 2007 році припинила виконувати свої боргові зобов'язання. Учасникам цієї групи інкримінують створення та участь у злочинній організації, а також шахрайство.

Сума збитків, що фігурує у справі Кіng's Capital, становить 52 мільйони гривень. Всього у справі визнані потерпілими 612 осіб. На майно підозрюваних накладено арешт на загальну суму понад 600 мільйонів гривень.

Такими є офіційні факти цієї гучної справи, порушеної ще у 2009 році.

Фінансові піраміди і віра

Прихильники "Посольства Божого" стверджують, що головна мета всіх звинувачень - це сам Сандей Аделаджа. У цьому переконаний і його адвокат Андрій Федур. Він каже, що популярність "Посольства Божого" не дає спокою іншим церквам, що втрачають своїх вірних.

"Все це - міжрелігійні розборки. Церква, яку він створив, виявилася дуже популярною і потужною в Україні, і це комусь дуже не подобається. Це головна проблема Сандея", - сказав адвокат в інтерв'ю BBC.ua.

Однак постраждалі, - багато хто з яких ще недавно були вірянами церкви, - вважають по-іншому.

Слідчі органи не надають подробиць кримінальної справи. Відомо тільки, що мова йде про "фінансову піраміду", що нібито впроваджувалася Кіng's Capital у 2006-2008 роках.

Представник потерпілих Іван Боднарук розповів BBC.ua про те, як працювала ця схема.

Через церкву людей закликали вкладати гроші в компанію Кіng's Capital під 72 відсотки річних у нібито бізнес-проекти за межами України. Їм розповідали, що такі високі відсотки - результат успішної реалізації цих проектів.

Однак виявилося, що ні на які бізнес-проекти гроші не йшли. Відсотки сплачувались з грошей, отриманих від іншої "партії" ошуканих, твердить Іван Боднарук. Яким, у свою чергу, вже пропонували вкладати кошти під більш низькі відсотки.

Уже через рік, у 2007-му Кіng's Capital припинила виконувати свої боргові зобов'язання.

Зараз правоохоронні органи кажуть, що люди втратили понад 50 мільйонів гривень. Серед них є й ті, хто продавав квартири заради того, щоб вкласти кошти в Кіng's Capital.

Сандей Аделаджа заперечує всі звинувачення

Сандей Аделаджа стверджує, що не має ніякого стосунку до залучення грошей до цієї компанії.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Після висунутих звинувачень прихильники Сандея Аделаджі збирали багатолюдні протести

"Моє питання до правоохоронних органів: до чого тут я? Мені кажуть: вони приходили і виступали в церкві. Ну і що? Мало хто виступає у церкві. Виходить, я повинен відповідати за кожного, хто приходить до церкви і віддає гроші? Але до церкви приходять тисячі людей. Якщо так міркувати, то можна будь-якого батюшку посадити в Україні", - сказав пастор Сандей в інтерв'ю BBC.ua.

Його адвокат Андрій Федур також додає, що його підзахисний не має ніякого відношення до King's Capital і "його за вуха намагаються притягти до цієї компанії".

"Тому що був тоді такий політичний момент. Сандей був потрібен у цій гучній справі, оскільки йшла боротьба проти відомого політика, близького до пастора", - сказав BBC.ua Андрій Федур, додавши, що "сьогодні тема цього політика не актуальна".

Мова йде про мера столиці Леоніда Черновецького, який не приховував свого теплого ставлення до Сандея Аделаджі. Як вважають, саме під впливом "пастора Божого" Черновецький став мільйонером, а потім і мером Києва.

Проте Іван Боднарук заперечує: "У свідченнях постраждалих прямо вказується, що Сандей Аделаджа особисто давав їм вказівки виконувати ті чи інші дії, закликав до цього у своїх проповідях".

Адвокат Андрій Федур стверджує, що Аделаджа навпаки, закликав вірян утримуватися від "емоційних фінансових вкладень" і не мав ніякої матеріальної зацікавленості.

Пастор Сандей розповів BBC.ua, що у церкві є правило, згідно з яким будь-який бажаючий може вийти на сцену і розповідати про проблеми, або ж пропонувати роботу, залучати людей до того чи іншого бізнесу.

"І всі звикли, що ніхто нікого не обманює, все чесно", - говорить він. Так було і в ситуації King's Capital, запевняє Сандей, коли представник молодіжного крила "Посольства Божого" закликав вкладати гроші в цю компанію.

Пастор Аделаджа в багатьох інтерв'ю запевняв, що церква бере гроші тільки як десятину, тобто, десяту частину доходів, та й то без примусу. Гроші, кажуть у Посольстві Божому, витрачаються на діяльність церкви. Говорячи про власний прибуток, Сандей стверджує, що його родина живе на доходи від продажу власних книг і відеоматеріалів.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Іван Боднарук каже, що постраждалих більше, ніж називає прокуратура

Однак варто нагадати про те, що ще кілька років тому лідери інших протестантських церков висунули претензії до Сандея Аделаджі, зокрема, вони говорили про "духовну підтримку фінансових структур, що призвело до зубожіння багатьох людей, які залишилися без житла і коштів для існування".

Чи може "духовна підтримка", за яку, до речі, Сандей Аделаджа згодом вибачався перед вірними "Посольства Божого", стати предметом розгляду у суді? Його адвокат впевнений, що ні.

Пастор. Історія успіху

Сандей Аделаджа приїхав до Києва у 1993 році, до цього він навчався у Мінському університеті на факультеті журналістики.У Києві він створив і очолив протестантську, або як по-іншому називають, харизматичну церкву "Слово віри", яка пізніше була перейменована в "Посольство благословенного Царства Божого для всіх народів".

Як каже релігієзнавець Віктор Єленський, на початку 2000-х "Посольство Боже" збирало на свої проповіді більше прихильників, ніж будь-яка інша церква, включаючи найбільш поширені в Україні - православні.

На сайті "Посольства" можна знайти такі слова про Сандея Аделаджу: "Він має апостольський дар XXI століття, є одним з найдинамічніших проповідників та засновників церков по всьому світу, а також вважається найуспішнішим пастором в Європі".

Мабуть, цей дар допоміг церкві в короткі терміни залучити до себе багатьох прихильників. Але причина, швидше за все, не тільки в особистості Сандея, але і в головній суті діяльності церкви.

Прихильники "Посольства Божого" не приховують, що багато з тих, хто прийшов до церкви, раніше були на краю відчаю й гріха. Страждали на алкоголізм, зловживали наркотиками, і багато з них з допомогою церкви змінили своє життя.

Як пояснює доктор філософських наук Віктор Єленський, харизматичні церкви популярні не тільки в Україні, але і в усьому світі.

За статистикою, каже він, щорічно у всьому світі ці церкви поповнюються 19-ма мільйонами прихильників. Церкви, що проповідують Євангеліє, в основі якого переконання в тому, що Бог благословив людину на процвітання, багатство і щастя тут і зараз, а не коли-небудь у загробному житті, виявилися до душі багатьом.

"Взагалі, церква всіляко заохочує прагнення до збагачення, не лише духовного, а й матеріального. Досить сказати, що в 2008 році причетні до "Посольства Божого" відкрили сотні приватних підприємств по всій Україні. При церкві відкрито "Клуб мільйонерів". Тобто, ідея у тому, щоб багатіти, багатіти, багатіти. Тому що Богу не угодно, щоб ви ходили в подертих джинсах. А багатство - це очевидна ознака того, що ти йдеш правильним шляхом, що Бог благословив тебе на багатство і здоров'я", - розповів в інтерв'ю BBC.ua Віктор Єленський.

Ще більш приголомшливі факти наводять у самій церкві. Протестуючи проти звинувачень на адресу Сандея Аделаджі, його прихильники почали збір підписів під відозвою до президента України.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Сандей Аделаджа каже, що кількість вірних Посольства Божого зростає

Це звернення починається із 500 історій - доль людей, яких, як вони стверджують, врятувала церква. Там кажуть, що 330 000 залежних звільнилися від наркотиків і алкоголю, а в цілому два мільйони українців "знайшли своє місце в житті і знайшли майбутнє" завдяки "Посольству Божому".

Окрім клубу мільйонерів, церква, зокрема, в Києві заснувала благодійну їдальню "Стефанія", а також реабілітаційний центр "Любов" для алко-та наркозалежних людей.

Післямова Представники церкви пишуть у своєму зверненні до президента, що "у найближчі роки в Україні з'явиться нове покоління розсудливих людей, які візьмуть відповідальність за майбутнє своєї Батьківщини" і що заслуга в цьому буде пастора Аделаджі.

Представник потерпілих Іван Боднарук говорить про те, що повернути гроші буде дуже складно, незважаючи на те, що накладено арешт на все майно компанії King's Capital, а також майно і банківські рахунки обвинувачених. Бо у першу чергу на заарештовані капітали претендує держава, в другу - співробітники Kings Capital, яким заборгували зарплату.

Сандей Аделаджа і далі веде проповіді один раз на місяць. Він створив "антикризовий центр" при церкві з тим, щоб допомогти людям, які втратили гроші через King's Capital, знайти нові джерела доходів.

Після висунутих на адресу Сандея звинувачень значного відтоку віруючих від церкви немає. Більше того, сам глава "Посольства Божого" каже, що як до скандалу, так і після нього чисельність прихожан церкви збільшується на тисячу людей щорічно.

Навіть ті, хто втратив по 100 тисяч доларів в King's Capital, можуть відмовитися від своїх показів чи й взагалі не прийти на суд, і далі вважаючи Сандея Аделаджу своїм рятівником.