Суд попросить Генпрокуратуру знайти Ющенка

Суддя Печерського суду Києва Родіон Кірєєв ухвалив рішення про те, що суд звернеться до Генеральної прокуратури України, аби встановити місцезнаходження свідків у так званій "газовій" справі проти Юлії Тимошенко.

Копирайт изображения AP
Image caption Суд у справі Юлії Тимошенко привертає увагу не лише в Україні, а й за її межами

Йдеться, зокрема, про місцезнаходження Віктора Ющенка, Богдана Соколовського, Віктора Пинзеника та Олександра Шлапака. Усі вони, за даними суду, систематично не з’являються на засідання, хоча були викликані туди повістками.

У четвер Печерський суд Києва продовжив слухання у справі екс-прем’єр-міністра, які були перервані, щоби новий адвокат Юлії Тимошенко міг ознайомитися з матеріалами справи.

На четвер були заплановані свідчення трьох колишніх міністрів: екс-міністра закордонних справ Володимира Огризка, екс-міністра сім’ї молоді і спорту Юрія Павленка та колишнього глави міністерства надзвичайних ситуацій Володимира Шандри.

Усі вони працювали в уряді Юлії Тимошенко у січні 2009 року, коли були укладені "газові угоди" з Росією. Тимошенко звинувачують у перевищенні службових повноважень під час укладання тих контрактів та у завданні державі багатомільйонних збитків.

Юрій Павленко, виступаючи в Печерському суді, апелював до того, що питання енергетики перебували за межами його компетенції.

"Міністерство сім’ї, молоді та спорту в своїй компетенції не має питань забезпечення країни газом, тому я у самій дискусії участі не брав", - сказав Павленко, коментуючи позачергове засідання уряду, на якому 19 січня 2009 року обговорювали домовленості з Росією.

Натомість екс-міністра закордонних справ Володимира Огризка опитували близько трьох з половиною годин, при цьому обидві сторони – захист та обвинувачення – по-різному оцінюють суть його свідчень.

Так обвинувач Лілія Фролова каже, що Огризко фактично підтвердив, що Юлія Тимошенко самостійно ухвалила рішення про укладання "газових угод" з Росією. Тоді як захисник Тимошенко Юрій Сухов сказав, екс-голова МЗС "чітко і однозначно підтвердив, що прем’єр-міністр України мала право підписувати директиви".

У четвер суд також погодився викликати у якості свідків екс-першого віце-прем’єр-міністра Олександра Турчинова та екс-керівника апарату прем’єр-міністра Михайла Лівінського, але відмовився викликати як свідка міністра енергетики та вугільної промисловості Юрія Бойка.

Вибіркове правосуддя?

Екс-прем’єр-міністр та лідер однієї з опозиційних сил Юлія Тимошенко наполягає, що висунуті проти неї звинувачення "політично вмотивовані", а суддею, який веде засідання, керують в Адміністрації президента.

Натомість представники влади заявляють, що справи, порушені проти екс-прем'єр-міністра та екс-посадовців з її уряду, є частиною масштабної боротьби з корупцією в Україні і не пов'язані з їхньою політичною позицією.

Низка міжнародних організацій, як-от, Freedom House, висловлювали занепокоєння ситуацією з правами людини в Україні та можливим застосуванням того, що вони називають "вибірковим правосуддям".

Новини на цю ж тему