Паспорту Черновецького нічого не загрожує

Довести наявність громадянства Ізраїлю у мера Києва Леоніда Черновецького навряд чи можливо.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Леоніда Черновецького у Києві давно не бачили

Ізраїль, швидше за все, не надасть офіційного підтвердження цієї інформації. До такого висновку схиляються експерти в Україні та Ізраїлі.

Кілька засобів масової інформації в Україні та Ізраїлі повідомили, що мер Києва Леонід Черновецький та його дружина мають ізраїльське громадянство із 1994 року. Зокрема, телеканал "1+1" твердив, що одержав цю інформацію у міністерстві внутрішніх справ країни. Проте в інтерв'ю цьому телеканалу сам Леонід Черновецький цю інформацію заперечив.

Колишній заступник міністра внутрішніх справ, депутат парламенту Геннадій Москаль каже, що відомості про громадянство належать до персональних даних, які захищені Конституцією Ізраїлю і можуть бути надані лише у разі письмової та нотаріально завіреної згоди самої особи, якої це стосується.

"Громадянство в Ізраїлі - це захищені персональні дані, і вони не надаються ані на вимогу Інтеполу, ані через механізми правової допомоги. Так, Україна має відповідну угоду із Ізраїлем, але її можна застосувати лише у разі, як проти Черновецького буде порушена кримінальна справа", - сказав Геннадій Москаль в інтерв'ю BBC.ua.

Іншою передумовою одержання інформації про громадянство є звернення самої особи до міністерства внутрішніх справ Ізраїлю із проханням надати таку інформацію.

"Так зробив Юрій Луценко, коли з'явилася інформація, що він має ізраїльське громадянство. Він одержав відповідь із урядових структур Ізраїлю про те, що ніколи не мав громадянства. Так треба вчинити і Леоніду Черновецькому. Якщо він не зробить такого запиту, це може означати, що він підтверджує наявність другого громадянства", - каже Геннадій Москаль.

Журналіст Дмитро Каневський, який довгий час працював в Ізраїлі, каже, що саме через ці причини не існує навіть приблизної інформації про те, скільки громадян України володіють паспортами цієї країни.

Геннадій Москаль твердить, що у приватній розмові представники поліції Ізраїлю говорили йому про те, що громадянство цієї країни в різні роки одержали близько трьох тисяч осіб з України. Вони мають в Ізраїлі нерухомість, банківські рахунки, бізнес, хоча проводять більшу частину життя в Україні і українського громадянства не втрачали.

Журналіст Дмитро Каневський також каже, що за наявності необхідних документів і проходження всіх процедур громадянство видається майже автоматично. Найлегше його отримати тим, хто має єврейське коріння.

"Як пояснювали у приватних розмовах співробітники українського посольства в Ізраїлі, для України усі особи, що набули ізраїльського громадянства, залишаються виключно громадянами України, які перебувають за кордоном", - каже Дмитро Каневський.

Дипломати, а також експерти пояснюють таку ситуацію тим, що законодавство України не передбачає кримінальної відповідальності за отримання громадянства іншої країни, а позбавлення українського громадянства - складний і довготривалий процес.