Тимошенко взяли під варту. Що далі?

Тимошенко Копирайт изображения AP
Image caption Тимошенко заарештували в залі суду

Після арешту Юлії Тимошенко її прибічники закликають усіх небайдужих виходити на Майдан. Незалежно від того, станеться це чи ні, експерти впевнені, що влада підірвала довіру до себе і судової системи. ВВС.ua запитує про варіанти подальшого розвитку подій політиків і експертів.

Сергій Власенко, захисник Юлії Тимошенко:

Ситуація є цілковито абсурдною з правової точки зору. Суддя Родіон Кірєєв назвав підставою для зміни запобіжного заходу те, що Юлія Тимошенко запізнилася на судове засідання на 15 хвилин. Хоча досі вона жодного разу не запізнювалася і не пропускала засідань.

Окрім того, всупереч рішенню Європейського суду з прав людини у справі "Марченко проти України" українські суди і далі, застосовуючи такий запобіжний захід, як утримання під вартою, не встановллюють терміну такого перебування. Тому ми використовуватимемо передусім усі можливі юридичні засоби, щоб звільнити Юлію Тимошенко з-під арешту.

Микола Катеринчук, лідер Європейської партії України:

Ще в грудні минулого року Європейська партія України заявила, коли розпочинався цей театр абсурду, що це – політичні репресії. Аж ніяк не пошук істини в справах "газових", чи інших.

Це розправа над опонентом, який програв вибори.

Зараз людина, яка знаходиться в судовому процесі, приходить до суду, не ухиляється. Свідки на 80-90 відсотків підтверджують позицію захисту Тимошенко. Справа розвалюється на очах. Що треба зробити? Залякати інших свідків. Щоб показати, що так може бути і з іншими.

Ганебний випадок, який стався, думаю, негативно вплине на наші стосунки з ЄС. США, думаю, теж відгукнуться, адже фактично влада перейшла від погроз до дій відносно опозиції.

Всередині України, думаю, теж буде все радикальніше. Наслідком цього шоку будуть акції протесту, в яких Європейська партія буде брати активну участь.

Андрій Сенченко, народний депутат від БЮТ:

На мій погляд, влада своїми діями підписала собі вирок . Всі нормальні люди мають на це відреагувати. Те, що відбуватиметься далі – це просто початок революції.

Питання не в тому, які опозиційні сили об’єднаються. Ми маємо вирішити – ми хочемо жити при диктатурі чи в демократичній Україні? Якщо в демократичній країні, тоді ми маємо об’єднатися всі - і політики, і аполітичні громадяни, які просто хочуть жити нормальній країні і людських умовах.

Святослав Піскун, нардеп від Партії регіонів:

Суддя приймає рішення на підставі зібраних доказів. Я думаю, що суддя прийняв рішення, згодно тієї ситуації, яка виникла у суді. Чи добре це, чи ні – це вирішувати суду.

У нас судова влада незалежна. Приймає рішення суд, якщо щось не так, приймає рішення суд вищої інстанції. Тому треба сподіватись, що суд прийняв законне рішення. Якщо ні, то суд вищої інстанції його поправить.

Віктор Чумак, голова Інституту публічної політики:

Показова неповага до самого суду так чи інакше підриває довіру до правосуддя, а в тому вигляді, як її подає Юлія Тимошенко, то вона ще збільшує це в рази.

Наслідки можуть бути негативні саме для влади. Тому що владу попереджали, що такі дії по відношенню до опозиції будуть мати негативні наслідки з точки зору зовнішньополітичних зв’язків, а особливо з Заходом.

Влада буде показувати, що це рішення ухвалив суд, виходячи з поведінки Тимошенко. А з Тимошенко буде торг для того, щоб змінити потім запобіжний захід або випустити її з-під арешту. Такий торг буде відбуватися за зміну поведінки Тимошенко в суді.

Те, що це буде сприйматися більшістю громадян як політична репресія – це абсолютно можливо. Навіть тими людьми, які ставили під сумнів можливість політичних репресій влади по відношенню до Тимошенко.

Я не можу прогнозувати, що будуть протести. Я думаю, що цей протест, який на сьогоднішній день є під судом, цим і обмежиться. Навряд чи зараз когось можна вивести на вулиці. … Немає того рівня довіри до політики, політиків взагалі будь-яких, в тому числі і до Тимошенко.

Леонід Грач, лідер Комуністичної партії робітників і селян.

Це - продовження політичних "розборок", які до того ж зачіпають і україно-російські взаємиини. Бо Микола Азаров у суді заявив, що Юлія Тимошенко винна, але договір лишиться без змін. Тоді питання - за що судити, коли йдеться про міждерджавний рівень і міжнародне право. Тому це чергова подія, яка підтриває ситуацію у суспільстві.

Рейтинг Тимошенко зростатиме, бо тепер її сприйматимуть як "великомученицю". Якщо станеться так, що Юлію Тимошенко ув'язнять на кілька років, то це вже зовсім інший контекст виборів 2012 року. Бо, по суті, буде прибраний головний конкурент Віктора Януковича і Партії регіонів.

Вадим Колесніченко, заступник керівника фракції Партії регіонів у парламенті:

Партія регіонів жодним чином не реагує на ті дії, які виконує у відповідності з діючим законодавством суд та суддя. Рішення про арешт суддя ухвалив після того, як були використані всі запобіжні заходи: неодноразові попередження, видалення з зали суду. А після того, як Тимошенко демонстративно запізнилася на засідання суду суддя вирішив покарати порушницю, яка не давала можливість виконувати вимоги суду і кримінально-процесуального кодексу.

Для Партії регіонів це жодним чином не є сигналом ні в плюс, ні в мінус. Це дії правосуддя, і дії судді – вони одноособові. І він персонально несе відповідальність за ці дії.

Міжнародне суспільство вже давно зрозуміло, що Тимошенко – це є, дійсно, порушниця кримінально-процесуального кодексу і вона не дає можливість, щоб правосуддя відбулося. Тому що ніхто не знає, яким буде вирок суду: чи обвинувальним, чи оправдальним. Але ж Тимошенко не дає можливість провести в нормальному режимі судове засідання, і не дає можливість суду з’ясувати найголовніше. Коли показали у відкритому режимі все, що вона творила, то це нормально.

Якщо взяти для прикладу роботу Гаазького трибуналу, то там неодноразово обвинуваченого видаляли з зали суду з початку і до кінця, тому що він порушував вимоги суду. І суспільство на це реагувало позитивно. Тому що кожен повинен діяти в межах чинного законодавства, а не в межах своїх амбіцій.

Під залою суду народні депутати порушують законодавство. Якщо будуть пропозиції про зняття з них депутатської недоторканності, парламент вийде на роботу і зробить відповідні висновки з того, що відбувається.