Чи стануть презервативи дешевші?

Прем'єр Азаров запропонував виробляти презервативи і памперси в Україні - так, мовляв, вийде дешевше. Виробники українських презервативів і підгузків говорять, що зробити їхню продукцію дешевше можна за умови підтримки з боку держави. А побудова нових заводів, на їхню думку, ситуацію кардинально не змінить.

Копирайт изображения Unian
Image caption За свовами фахівців, для більшості українців презерватив - це не запланована, а імпульсивна покупка

Шок для мам

Після того, як презервати і підгузки виключили із категорії товарів, що не підлягають обкладенню податком на додану вартість (ПДВ), їхня ціна відразу зросла на 20-25%.

"Для наших молодих мам – це шок", - розповідає Тетяна, менеджер компанії, яка виробляє підгузки.

За її словами, після нововвдення підгузники подорожчали на 20%-25%.

"Нам зараз телефонують багато мам і кажуть, що соціальної допомоги, яку держава видає на догляд за дитиною, навіть на підгузки не вистачає. Тепер вони думають переходити на марлеві саморобні пелюшки", - каже Тетяна.

Перенесення виробництва підгузків в Україну, на її думку, ситуацію кардинально не змінить, бо її компанія виробляє товар у сусідній Росії.

"Так, можна зекономити на доставці, але від цього кардинально ціна не зміниться. Ми спеціально побудували завод в Росії і звідти постачаємо товар в Україну, так вигідніше з логістичної точки зору. У Росії обсяги ринка набагато більші, ніж в Україні. А ціна і від цього залежить. Враховуючи обсяги українського ринку, підгузники, зроблені в Україні, можуть бути і дорожчі".

Раніше прем’єр-міністр Микола Азаров заявив, що необхідно розвивати виробництво підгузків і презервативів в Україні.

"Побудуємо свої підприємства й будемо повністю забезпечувати. Нічого складного у виробництві памперсів немає. Правильно? Згодні? Якщо ми ракети навчилися будувати... Те саме стосується горезвісних презервативів", - сказав прем'єр під час візиту до одного з київських дитячих садочків.

Є все, окрім підтримки держави

Представник українського заводу, що займається виробництвом презервативів твердить, що Украна вже виробляє презервативи і має для цього сучасне обладнання. Для того, щоб українські презервативи стали доступніші, необхідна підтримка з боку держави.

"Ми готові знижувати ціни, якщо держава нам, як вітчизняному виробнику, надасть необхідну підтримку на законодавчому рівні, або на рівні оподаткування. Поки що ми жодної підтримки не відчуваємо і ми самотужки намагаємось домовитись з торгівельними точками, щоб вони не підвищували ціну на наші презервативи", - розповідає Ігор Весновський, директор компанії, що займається дистрибуцією презервативів.

Павло Пімінов, директор з комунікації фонду "Антиснід", так само вважає, що проблема ціноутворення полягає не у виробництві, а у торгівлі.

"Україна виробляє нормальні, якісні презервативи тільки для іноземних брендів. Знизити ціну на презервативи радикальним чином можна було б не через влаштування власного виробництва, а через впорядкування торгівлі".

Експерти твердять, що презервативи в українських супермаркетах продаються переважно біля касової зони, яка є однією з найдорожчих для представлення продукта покупцеві. Це - місце, де споживачі роблять імпульсивні покупки.

"На жаль, у нас культура споживання презервативів така, що це незапланований процесс. У нас не звикли планувати своє життя, сім’ю, захищати своє здоров’я", - каже Павло Пімінов.

Виробники презервативів і підгузків говорять, що підвищення цін на ці продукти призведе до того, що українці почнуть "економити" на своєму здоров'ї. У випадку презервативів - хвороби, що пережаються статевим шляхом, будуть поширюватися ще більше. А у випадку підгузків, більше дітей матимуть проблеми зі шкірою.